Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Maaş kesintisi ve Limanlar İhalesi

Maaş kesintisi ve Limanlar İhalesi

Para yok, maaşlardan kesinti yapalım” Bu aklı Başbakana vereni bulsam Karpaz’dan eşek gelene kadar döverim her halde. Şakasız yani. Ülkede para toplanabilecek onca yer var iken en kolay yolu seçmek ancak bu “cahil” düşüncenin ürünü olabilirdi.

Bakın bu ülkede 30’dan fazla 5 yıldızlı otel ve gazino var değil mi? Bunların yıl içinde müşterilerine sunmak üzere aldığı içkiler ve sigaralar “Gümrüksüz” olarak veriliyor. Gazino ve oteller bunun bedeli olarak daha düne kadar yıllık BİN BEŞ YÜZ TÜRK LİRASI (1500TL) ödüyorlardı.

Geçen gün zam yapmışlar, BEŞ BİN TÜRK LİRASI (5000TL) olmuş  devlete ödeyecekleri yeni yıllık harcırahları.

Bir şişe viski parası değil.

PEYAK’tan kalan hisseler var. Bunları MAHKEME satın demiş. Yüzde 3 veya 4 gibi bir oran. Satmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. “Devlete kalsınmış” bu hisseler.

Aptallık diz boyu…

Şimdi gündemde Limanlar Hizmet İhalesi var. Adam gibi ihale açtılar, firmalar teklif verdi ama bir türlü siyasi nedenler ile işi bağlayamadık. Oradan da gelecek milyonları elimizin tersi ile ittik.

Ayranımız yok içmeye, tahterevalli ile gideriz…

Gündemden düşmeyen hizmet alımı ihalesi son olarak 29 Mart 2023 planlanmış lakin ihale konusunun dışında konulardan dolayı yeniden iptal ettirilmeye çalışılıyor.

Bu durumun neden bu kadar zorlaştırıldığının sorgulanması gerekliliği ortaya çıkıyor.

Burada neler dönüyor da küçük bir hizmet alımı ihalesi bu kadar büyütülüyor ve çıkmaza sürükleniyor. Gelişmiş ülkelerin limanlarında verilen hizmetlerin standardının ne olduğu belli olmasına rağmen bizim limanlarımızın sorma girme hanına dönmüş olması kimlere nasıl kazançlar sağlıyor?

Buranın düzensizliğinden nemalanan belirli gruplar elbette burada devlet eliyle bir sistemin kurgulanmasını istemeyeceklerdir. Devletimizin bu limanlarının mevcut işleyiş biçiminden ne kadar yüksek bir GELİR KAYBI yaşadığı hesaplanmaya başlansa, kimlerin kaçacak delik arayacağını da merak etmiyor değiliz.

Ayrıca Kıbrıs Türk Ticaret Odasının yapılacak her ihaleden bir iki gün önce ortaya bildiri sunması ve ihalenin iptaline yönelik açıklama yapmasına ne demeli?

Daha da derin düşünceler içinde bildiriyi okuduğunuzda mevcut sistemin devam ettirilmesinin talep edilmesidir. Ülkemizin sıra dışı halleri işte buradan ortaya çıkıyor.  

Bir yandan maaşlardan Üç Beş Kuruş kesinti ile bütçe açığı kapatmayı düşünmek öte yandan Milyonların hatta Milyarların varlığından bir haber olmak.

İşte bütün mesele bu…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar