Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Burcu Batur

Burcu Batur

Mail: burcubatur4@gmail.com

MET GALA 2024

MET GALA 2024

Dünyada yılın en önemli moda organizasyonu MET GALA’nın bu yılki teması “Sleeping Beauties: Reawakening Fashion” oldu.

Her yıl Mayıs ayının ilk Pazartesi akşamı New York’taki Metropolitan Museum of Arts’ta çok sınırlı davetli katılımıyla gerçekleşen etkinlikte bu yıl teatral ve floral bir hava esti. Bu atmosferin sebebi bu yılki temanın JG Ballard’ın “The Garden of Time” adlı romanına atıf olması. 1962’de yazılan romanda, çiçeklerle dolu bir evde yaşayan Kont Axel ve eşinin, dikenli bitkilerle dramatik biten hikayesi anlatılıyor. Met Gala’nın bu yılki  QQ de bu temadan esinlenen dramatik, teatral formlu ve floral desenli haute couture elbiseleri tercih etti.

MET Museum’da yılın temasıyla eşleşen “Sleeping Beauties: Reawakening Fashion” sergisinde ise Kostüm Enstitüsü’nün kalıcı koleksiyonundan alınan ve moda dünyasında 400 yıllık tarihi olan Dior, Balenciaga, Givenchy ve Schiaparelli gibi modaevlerinin 250 eseri yer alıyor.

Bu yılki MET GALA’nın ev sahipleri Jennifer Jopez, Zendaya, Bad Bunny ve Chris Hemsworth oldu. Gala efsanevi tasarımcı John Galliano’nun adeta gövde gösterisine dönüştü. Galliano masalsı ve teatral temalarla en çok örtüşen moda tasarımcısı. Gecenin ev sahiplerinden Zendaya gecede John Galliano imzalı Maison Margiela tasarımı okyanus mavisi elbisesiyle teatral ve dramatik bir styling yaptı. İkinci elbisesi ise yine Galliano imzalı Givenchy’nin vintage elbisesi ve çiçek buketi şeklindeki saç aksesuarıydı.

Galanın diğer ev sahibi Jennifer Lopez ise Schiaparelli’nin custom made transparan ve taşlarla süslü elbisesini giyip, kuş formlu pırlanta kolyeyle tamamladı.

Gecede Nicole Kidman Balenciaga’nın 1951 SS Haute Couture koleksiyonundan Flamenko ilhamlı siyah-beyaz elbisesini giydi.

Balmain “Garden of Time” temasını diğer modaevlerinden çok farklı yorumlayıp, Tyla’yı gerçek kumlardan yapılan bir elbise ve elinde kum saati clutch ile zaman kavramına atıfta bulundu.

Lana Del Ray ise Alexander McQueen imzalı romandaki dikenki güllerden ilham alan, tüller, dikenler ve gülden oluşan kreatif bir elbiseyle galadaydı. MET GALA 2024 modada kreatifliğin sınırı olmadığının adeta bir kanıtı gibiydi.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar