Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Mücahit Kaya

Mücahit Kaya

Mail: mucahit@kibristurk.com

OLMASI GEREKEN DE OLUYOR BAZEN!!!

OLMASI GEREKEN DE OLUYOR BAZEN!!!

Bu kadar karamsarlığın içerisinde iyi şeyler de olmuyor değil.

Tüm gözler ve kulaklar depremle gelen karamsarlığın üzerindeyken.

Haklı olarak gündem can güvenliği nedeni ile deprem ile oluşan mağduriyetlerin yeniden gözden geçirilip, yaşam alanlarımızı daha güvenli hale getirmek yönünde tedbir ve önlemler almaya sevk etti.

Tabi pandemi ile başlayıp ulusal felaket olarak tarihe geçen deprem felaketi bu tedbirleri almayı ve kontrol mekanizmasını daha sıkı hale getirmeyi elzem hale getirdi.

Toplumsal reaksiyon ile alınan tedbirler anlık kararlar dahi olsa gelecek için önem arz etmektedir.

Buna müteakiben ülkemizin de içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların ivedilikle masaya yatırılıp çözüm yolları bulunması anlamında, uzun süre gündeme gelip sadece konuşulan ve bir türlü çözümü için yasallaşma süreci işletilmeyen bazı konular yeterli olmasa da yasal zemine bir nebze de olsa oturtuldu.

Bunların başında gelen belediyeler yasası ve hal yasası bu anlamda mevcut hükümete kararlı duruş anlamında artı yazılabilecek uygulamalar olarak söylenebilir.

Belediyeler yasası ile birlikte belediyeler daha özerk yönetimler haline kavuşmuş, ekonomik anlamda merkezi hükümete daha az bağımlı hale gelmiştir.

Aynı durum hal yasası ile üreticiyi ve ithalatçıyı bir nebze daha öngörülebilir risk almaya, üretici olmak isteyen tarımcıyı motive etmeye değişen hal yasası ile cesaretlendirdiği düşünülebilir.

Bu anlamda mevcut hükümet uzun süre KKTC hükümetlerinin yapmadığı cesaret etmediği bazı konuları masada bırakmayıp çözüm yolu üretip eğrisi doğrusu ile çözmek için somut adımlar atmıştır.

Uzun süredir hükümetler icraat anlamında günü birlik konular ile ilgili kamuoyu ve sosyal medya baskısı ile göz boyayıcı söylemler, üçlü kararname ile geçici tedbirler üretmeye çalışsa da yaptıkları uygulamalar kâğıt üstünde kaldı.

Hatta bir ara akşam aldıkları kararı sabah kaldırıp bu da yetmezmiş gibi birinin ak dediğine diğerinin kara demişliği olan süreçler de yaşadık.

Artık halk olarak beklentimiz bu yapılanlara ek olarak daha büyük sorunların olduğu eğitim, ekonomi, güvenlik, ulaşım, trafik ve altyapı gibi konularla ilgili de ivedilikle çözüm üretilmesidir.

…..

Yakın zaman sonra yaşanacak ülkemizi de yakından ilgilendiren seçim telaşı mevcut hükümeti de tedirgin etmiş gibi gözüküyor.

Bu süreçle ilgili görüşlerimi biraz daha mevcut durumun seyrini izledikten sonra sizlerle paylaşacağım ama size dikkatle izlenilmesi gereken birkaç önerim olacak.

  • Mevcut hükümetin aldığı bakanlar kurulu kararları,
  • Hükümetin yapmış olduğu atamalar,
  • Hükümetin ziyaret ve ziyaretçileri,
  • Hükümetin kabine değişiklikleri.

Lütfen bu süreci iyi takip edip nasıl bir süreç yaşayacağımız ile ilgili öngörülerinizi paylaşın.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar