Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Ölümlü kazalar neden geceleri oluyor?

Ölümlü kazalar neden geceleri oluyor?

Yılbaşından bu yana 230 trafik kazasında 6 kişi maalesef yaşamını yitirdi. Bir ayda 6 ölümlü kaza ve onlarca yaralı, milyonlarca maddi hasar.

Sevgili dostlar memleketin dingili koptuğu için neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Son kazalara şöyle bir baktım. Hemen hepsi akşam veya gece saatlerinde meydana gelmiş.

Çünkü yollarımız zifiri karanlık. Gece bırakın önünüze atlayan bir cismi veya birini görmeyi önünüze atılan arabayı bile görmek imkansız adeta.

En çok kullanılan Lefkoşa-Girne yolu mesela, karanlıklar içerisinde. Lefkoşa Çevre Yolunda bırakın önünüzü görmeyi gece araç sürmek cesaret işi.

Korku filmi gibi.

Para yok, elektrik yok, iş yapacak vizyon sahibi siyasetçi ve yönetici yok.

Çok basit bir çözüm üretelim mi? Zamanında Soyer Hükümeti döneminde Maliye Bakanı Ahmet Uzun KIBTEK faturalarına bir yıl boyunca katkı payı eklemiş ve toplanan paralarla yeni üniteler alınmıştı Teknekcik’e.

Şimdi Güneş Enerjisi ile çalışan çok iyi sokak lambaları var. Gündüz enerjiyi depoluyor gece sabaha kadar yanıyor. Tüm ülkeyi bu lambalarla donatabiliriz. Her ay faturalara yansıyacak 5 lira gibi bir ücret ile de bunun masraflarını karşılayabiliriz.

Bu kadar basit bir şeyi bile yapamamak bu çağda? Ne diyelim Allah sizi bildiği gibi yapsın.

Kuzeyde ve Güneyde

Güney Kıbrıs’ta 5 Şubat tarihinde yapılacak başkanlık seçimleri için artık son haftaya girildi. Kıran kırana bir seçim yarışı var Güneyde. Nikos Hristodulidis,Averof Neofitu ve Andreas Mavroyannis arasında geçen seçimler bu Pazar günü yapılacak.

Kuzey’de de seçimler için start verildi. Türkiye Cumhuriyetinin yeni Başkanı ve parlamentosu 14 Mayıs’ta belirlenecek. Cumhur İttifakının adayı belli, Recep Tayyip Erdoğan. 6 Masa ise henüz adayını kesinleştiremedi. 100 gün içinde Türkiye’de sandıklar kurulmuş olacak.

Ve bu iki seçimin sonuçları Kıbrıs Türkleri yakından ilgilendirecek.

Gazinoları kim denetliyor?

Geçenlerde bir ilan vardı. Casino İşletmecileri Birliği KKTC vatandaşlarının gazinolara girebilmesini aksi halde vatandaşlarımızın Güney’de açılacak gazinolara yönelebileceği uyarısında bulundu.

Çok haklı bir uyarıydı.

Öte yandan bizim Gazinolarımızı denetleyen bir birim var mı? Sadece polis zaman zaman Gazino içerisinde kimlik kontörlü yapmakta. O kadar.

Örneğin bir gazino içerisinde kaç makine, kaç oyun masası olmalı? Bu makinaların kalibrasyon ölçümleri yapılıyor mu? Neye göre veriyor? Bunun oranını denetleyen bir yapı var mı?

Bildiğim kadarı ile Devlet Emlak Malzeme Dairesi bakıyor bu işlere. Ama ne kadar bakıyor ne kadar denetliyor, işte orası muamma. Hele kalibrasyon konusunda denetimin hiç olmadığını biliyorum.

MESAJLAR

Alişan ŞAN: Gazinolar konusunda yeni düzenlemeler şart oldu. Başta KKTC vatandaşlarının gazinoya girebilme şartları ve gazinolarında doğru dürüst denetlenebilmesi gibi.

Besim TİBUK:  Poker turnuvalarını gazino dışında oynatmak suç değil mi? Yoksa size özel bir uygulama mı var? Bu konuda elimize hayli kabarık bir dosya geldi. Yakında görüşürüz. Ha pardon, “Murat Alemdar” yasaklamıştı bizi. Neyse bir yolunu buluruz artık.

Ziya ÖZTÜRKLER: Yıllardır bitmeyen Kırsal Kesim arsaları alt yapı sorunlarını bu yılsonuna kadar bitirip artık bu konuyu tamamen sonlandırmak için bir bir adımları atıyormuşsunuz. Tüm bölgelerde çalışmalar son hızla devam ediyormuş.

Erhan ARIKLI: Karayollarının aydınlığa kavuşması için bir iki çözüm önerim daha var. Eğer gerçekten bu konuda samimi iseniz görüşelim, yok böyle iyi diyorsanız siz bilirsiniz.

Dursun OĞUZ:Türkiyeli çiftçinin yeni gözdesi ‘Kıbrıskolakası’ olmuş.Mersin’de kolalasın kilosu 25 TL’den alıcı buluyormuş. KKTC’den kolakas ihracatı için bir bakın bakalım durum ne diye.

Dimağ ÇAĞINER: Ocak ayı otellerin doluluk oranını geçtiğimiz yılların tümünden daha iyiymiş. Hatta pandemi öncesinden bile daha iyiymiş. Bu yaz için turizm sektörü şaha kalkabilir diyorlar.

Hasan CURCİOĞLU: Gazimağusa Serbest Liman Bölge Müdürlüğü mevkiine bir kez daha atanmanızdan ötürü tebrik ederiz. Eh artık bu kaçıncı atama oldu bilmiyoruz ama şu bize söz verdiğiniz tavşanı bu defa masada görürüz değil mi?

Cem TOPÇU: Yılbaşına yeni imaj ile girmişsiniz. Valla İngiliz aktörler gibi olmuşusunuz bu yeni imajınızla. Yakında film teklifleri gelirse hiç şaşırmayın.

Dr. Günay KİBRİT: Doktora Eğitimini başarı ile tamamlayıp Dr. Unvanı alarak mezun olmuşusunuz. Tebrik ediyoruz, eh artık bundan sonra size mesaj gönderirken başına Dr. Unvanını da eklememiz gerekecek anlaşılan.

Akay DARBAZ: Yeniden Muhtarlar Birliği Başkanlığı görevine seçilmenizden ötürü sizi tebrik ederiz. Ancak bu defa işi sıkı tutmakta fayda var. Zira zorlu bir muhalefet olacak karışınızda.

Ahmet YÖNLÜER: Üzüm çekirdeği unu ve Stevie’li baklava ile artık şekeriniz çıkmadan baklava yiyebiliyormuşsunuz. Güllüoğlu Baklavanın ürettiği bu baklavanın bizde tadına bir bakalım. Gerçekten dediğiniz gibi şekeri çıkartmıyor mu?

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar