Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Para akacak

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu müjdeyi verdi. Buna göre 2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları dikkate alındığında KKTC üniversiteleri için ayrılan kontenjanların doluluk oranının yüzde 74,80 olduğunu açıklandı. Bakan Çavuşoğlu, bunun son beş yılın en yüksek oranı olduğunu vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, “Bir programa kayıt hakkı kazanan Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerin sayısı; 11 bin 141 öğrenci olmuştur” dedi.

Peki, bu sonucun ekonomizme katkısı ne?

Öğrencilerin eğitim harcı, barınma, ulaşım, beslenme ve diğer unsurları daha önce hesaplanmış ve bir öğrencin bir yıl içinde KKTC Ekonomisine ne kadar katkı sağladığı yapılan çalışmalarla yaklaşık 18.000 ABD doları olarak ortaya konulmuştur.

Kaba bir hesapla, 11 bin 141 öğrenci eşittir 18.000 Dolar ile çarpıldığında 200 bin 5 yüz 38 ABD doları yapıyor. Bugünkü kurla hesapladığımızda 3 milyon 602 bin 485 Türk Lirası yapıyor.

Bu rakam sadece bu yıl gelecek olan Türkiyeli öğrencilerden ekonomimize doğrudan girecek olan bir para.  Buna 3. ülkelerden gelecek olan öğrencileri ve hali hazırda öğrenimlerini KKTC’de devam eden öğrencileri de koyduğumuzda rakam katlanıyor.

Dolasıyla KKTC ekonomisi için müthiş bir kaynak fırsatı sunuyor yükseköğretim. Ülke ekonomisinin neredeyse yarısına yakın bir kısmını bu sektörden doğan ekonomik çark ile dönüyor.

Daha önce yapılan araştırmalarda, üniversite öğrencilerinin harcamalarının yaklaşık yüzde 25’i üniversitelere gitmekte geri kalan harcamalar ise ülkedeki diğer sektörlere ekonomik katkı sağladığı ortaya konulmuştur.

Üniversite öğrencileri neredeyse tüm sektörler için önemli bir tüketici konumundadırlar. Oransal olarak yeme harcamaları KKTC, Türkiye Cumhuriyeti ve 3'üncü ülke vatandaşları için sırasıyla yüzde 24, yüzde 30 ve yüzde 29’du geçmiş yıllarda.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünyaya açılan en önemli kapısı yükseköğrenimdir. Bunun stratejik ve siyasi yansımaları da ayrıca önemli bir başlık olarak incelenmelidir.

Tüm bunlar bir tarafa dünyada ekonomik kriz ve çalkantıların olduğu şu günlerde açıklanan sonular KKTC ekonomisi adına son derece önemli bir gelişmedir.

Umarım ülkeyi idare edenler veya idarede pay sahibi olanlar bu durumun farkına varırlar ve gelecek olan öğrencilerin karşılanması ve sonrasındaki sorunların giderilmesi için bir çaba sarf ederler.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar