Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Taçoy; “bütçe görüşmelerinde sıkıntı olmayacak” Ya sonra?

Taçoy; “bütçe görüşmelerinde sıkıntı olmayacak” Ya sonra?

Mecliste 2024 Bütçesi için görüşme maratonu başladı. Bütçe maratonu ile birlikte gözler meclise çevrildi. Vekillerin yaz sezonu sonrası kendilerini gösterebilecekleri bir ortam hazırlar Bütçe Görüşmeleri. Özellikle muhalefet milletvekilleri için bütçe maratonu önemlidir.

Bütçe Maratonu uzun süren oturumlar demektir Meclis Genel Kurul Salonunda. Her bakanlığın bütçesinden sonra oylama yapılır Genel Kurulda. Hal böyle olunca oylama sırasında Hükümete mensup vekillerin salonda hazır olması gerekir.

İktidarın büyük ortağı konumundaki UBP’de bir süreden bu yana Kurultay Sancısı yaşanıyor. Hasan Taçoy’un başını çektiği bir grup UBP Kurultayının en erken zamanda yapılması için bastırıyor.

Genel Başkan ve Başbakan Ünal Üstel ise Kurultayın 2025 son baharında yapılması konusunda ısrarlı.

Geçmişte UBP kurultayları yüzünden meclis çalışmalarının aksadığına şahit olmuştuk. Hatta bizzat UBP’li vekiller tarafından hükümetin güvensizlik önergesine EVET diyenleri bile hatırlıyoruz.

Bütçe Maratonu öncesi UBP’de ki muhalif kanadın liderliğini yapan Hasan Taçoy ile görüştüm. Geçmişteki bazı örnekleri hatırlatarak şuan mecliste görüşülmeye başlanan 2024 bütçesinde benzer bir durum ile karşılaşıp karşılaşmayacağımızı sordum.

Hasan Taçoy, “ biz bütçe görüşmelerinde her hangi bir sıkıntı yaratmayacağız. UBP’nin başını çektiği hükümetin 2024 bütçesine katılıp gerekli desteği sunacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmaz.”

Kısacası Taçoy ve onunla birlikte hareket eden vekiller bütçede maratonunda bir arıza çıkarmayacaklarını beyan ediyorlar.

Ya sonra?

İşte o kısım biraz flu. Yılbaşından sonra UBP içindeki muhalif grubunun baskısının Ünal Üstel üzerinde giderek arttığına şahit olacağız gibi. En azından önceki kurultay tecrübelerim bana bunu hatırlatıyor.

Genel Başkan ve Başbakan Üstel Sonbaharda ısrar erden Taçoy ve muhalifler ilkbaharda ısrarcı olacaklar.

Bütçe maratonundan sonra kısa bir yeni yıl molası ve sonrası siyasette oldukça sıcak günlere hazırlıklı olun derim.

Bu kış mevsimsel olarak daha soğuk olacak diyor uzmanlar. Bende siyasetin kulislerini iyi bilen birisi olarak diyorum ki bu kış siyaseten hayli sıcak gelişmelere tanıklık edebiliriz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar