Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Tam bir yıl önceydi

Tam bir yıl önceydi

Bundan tam bir yıl önce 23 Ocak Erken Genel Seçimleri için sandık başın gitmiş ve yeni meclisimizi şekillendirmiştik. O günden bu güne 2 başbakan 3 hükümet gördü ülkemiz.

Kısaca bir hatırlayalım bir yıl önce seçmenin iradesi ne şekildeydi.

UBP’nin başında kurultaydan yeni çıkan Dr. Faiz Sucuoğlu vardı. Bir önceki seçimlerde 21milletvekili çıkaran UBP vekil sayısını 3 artırmış ve yeni parlamentoda 24 vekil ile kıl payı tek başına iktidarı kaçırmıştı.

2022 seçimleri UBP için zafer ile sonuçlanmıştı. 6 ilçenin 5’inde seçimi önde tamamlamış ve parlamentonun neredeyse yarı sandalyesine sahip olmuştu.

UBP oylarını yüzde 4 artırmış ve kendisinin olmadığı bir hükümet modelinin pekte mümkün olmadığı bir sonuç ile karşı karşıya kalmıştı. Nitekim seçimlerden hemen sonra Dr. Faiz Sucuoğlu kabinesini kurup başbakanlığa uzanmıştı.

CTP açısından 2022 Erken Genel Seçimleri 2018 seçimlerine göre tam bir zafer içeriyordu. Tufan Erhürman başkanlığındaki CTP, oylarını yüzde 11 artırmış ve sandalye sayısını 12’den 18’e yükseltmişti.

 2022 seçim sonuçlarına göre meclisteki tek sol görüşlü parti olma şansını da CTP yakalamıştı.

Fikri Ataoğlu’nun genel başkan olarak girdiği 2022 Erken Genel seçimlerinde DP 3 vekil ile yoluna devam etmiş ve hükümetteki yerini garantilemişti. Denktaş isminin olmadığı bir seçim geçirdi Demokrat Parti. Yüzde 7,4 oyla üç büyük ilçede vekil çıkardı Ataoğlu.

Halkın Partisi için sonun başlangıcı diyebiliriz 2022 Erken Genel Seçimleri için. 2018 seçimlerinde 9 vekil çıkaran HP 2022’de kayıpla 3 vekil çıkarabildi. Yüzde 6’lık bir oy kaybı yaşayan HP’de sular bir türlü durulmadı. 3 Vekil ile bir yıl önce yoluna devam eden HP’nin şuan mecliste vekili yok.

Yeniden Doğuş Partisi ve Erhan Arıklı için 2022 seçimleri bir önceki seçimlerin sağlamlaştırılması gibi oldu. Seçim öncesi kurultay yarası alan YDP iki vekil ile yoluna devam etti ve hükümetteki yerini aldı. 2018’e göre oy oranında çok büyük bir değişim yaşanmadı YDP’de son erken genel seçimlerde.

TDP açısından büyük bir şok oldu 2022 Erken Genel Seçimleri. Oysa erken seçimi en çok isteyen partilerin başında TDP ve o dönemki başkanı Cemal Özyiğit’ti.

2018’de 3 vekili olan TDP, yüzde 5’lik bir oy kaybı ile parlamentoya vekil sokamadı. Cemal Başkan görevini bırakmak zorunda kaldı. Sol partiler kendi aralarında ittifak yapmış olsalardı barajı kıl payı geçebilecek bir oy oranına sahip olabileceklerken bu fırsatı kaçırmışlardı.

Sonuçta 2022 Erken Genel seçimlerinin üzerinden bir yıl geçti. Meclise girmeyi başaran partilerden UBP, DP, HP ve YDP’nin Kıbrıs meselesi noktasında iki devletli çözüme destek verdiğini, CTP’nin ise yıllardır sonuç vermeyen federasyon modelinde ısrar etmeye devam ettiğini söyleyebiliriz.

23 Ocak 2022 Erken Genel Seçim sonuçlarına göre seçmenin yaklaşık yüzde 60’ının iki devletli çözümü benimseyen partilere destek vererek federasyondan uzaklaştığını unutmamak gerekiyor.

25 Aralık 2022 Yerel Seçimlerini de göz önünde bulundurduğumuzda siyasetteki tabloda büyük bir değişim görülmedi. Her ne kadar Gazimağusa ve Girne’de CTP adayları seçimleri kazansa da Gönyeli’de UBP’nin fark atması, Karpaz Yarımadasının hepsinin UBP’ye geçmesi gelecek seçimler için üzerinde kafa yorulması gereken konuların başında geliyor.

MESAJLAR:

Ersin TATAR: Son gelişmeleri Bakanlar Kurulunda ele alacakmışsınız. Özellikle Türk Dünyası ve KKTC’nin tanıtıma dair gelişmeleri kabine ile birlikte ele alacakmışsınız. 

Ünal ÜSTEL: Tüzük kurultayı için hazırlıklar devam ederken bu konuda hayli yol almışsınız diye duyduk. Bu arada bazı bürokratların da değişmesi için hazırlık yapılıyor diye kulisler kaynıyor.

Tufan ERHÜRMAN: Bir yıl öncesine göre daha iyi gibi gözükse de CTP tek başına iktidar veya Cumhurbaşkanlığı seçimleri için bu ivme yetmez gibi duruyor. Bu konuda yeni açılımlar yapılmalı, yeni politikalar üretilmeli.

Fikri ATAOĞLU: Girne Antik Liman için yoğun bir uğraş verdiğiniz ve zaman zaman bölgeyi denetlemeye gitmeniz bölge esnafını umutlandırıyor. İnşallah söz verildiği gibi 2 ay içinde liman tamamlanır.

Erhan ARIKLI: Yeni havalimanını bekleyen birkaç havayolu şirketi varmış. Hatta bir tanesinin çok ciddi olduğunu duyduk. Ama yeni liman açılmadan bu şirketler uçmak istemiyor Ercan’a.

Mine ATLI: Yerel seçimlerin üzerinden bir yıl geçti, Evet, Lefkoşa’da bir başarı var ama onunda parti ile doğrudan bir alakası yok. Olası erken genel seçimler için bir hazırlık var mı?

Tahsin ERTUĞRULOĞLU: Allahtan son siyasi gelişmeler yüzünüzü güldürüyor da bugünlerde neşeniz yerinde. Yoksa Fenere kalsak işimiz hikaye. Bu senede o sene değil anlaşılan.    

Alişan ŞAN OŞAN:  Ülkedeki büyük bir kumarhane yasaya aykırı olarak Balo salonunda poker turnuvası adı altında kumar oynatıyor. Devlet Emlak Malzeme Dairesi müdürünü bir arayın, uyumasın.

Dursun OĞUZ: Süt imalatçıları ile süt parası konusunda çetin geçen bir pazarlık süreci yaşanıyormuş. Tarafları Çarşamba günü Başbakanın da olacağı bir toplantıda bir araya getirecekmişsiniz.

Fatma KİŞMİR: Yeni yılla birlikte sizde yeni medyaya transfer olmuşsunuz. Hasan Özok’u kırmayıp TV20 ailesine katılmışsınız. Hayırlı ve uğurlu olsun.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar