Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Tatar’ın adaylığı ve UBP Kurultayı

Tatar’ın adaylığı ve UBP Kurultayı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar geçtiğimiz hafta sonu basının önemli isimleri ile kahvaltıda bir araya geldi ve son günlerdeki konular hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Bir soru üzerine de önümüzdeki seçimlerde Cumhurbaşkanlığına aday olma niyetini açıkladı. Bunu bazıları sanki de “Ersin Tatar adaylığını açıklamak için basın toplantısı yaptı” olarak lanse etse de gerçekte durum böyle değil. Bir soruya cevap olarak “ elbette adayım” dedi.

Zaten kimse Ersin Tatar’ın aday olmamasını beklememeli. Talat, Eroğlu ve son olarak Akıncı ikinci dönem için aday olmuşlardı.

Ersin Tatar’ın bugün itibari ile karşısında aday olarak Tufan Erhürman, Serdar Denktaş kesin gibi. Ayrıca Kudret Özersay, Zorlu Töre’de aday olma konusunda istekli.

Daha başka aday çıkar mı? Bence çıkar.

Burada önemli konu CTP’nin adayı Tufan Hoca olacağına göre UBP kimi aday gösterecek veya destekleyecek?

UBP’nin bir kurultay davası var Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi. Daha tarihi konusunda bir netlik yok. Kimisi “İlkbahar’da kimisi sonbahar ’da olacak “diyor.

Ankara seçimsiz bir kurultay isterken bugünkü şartlarda bu pek mümkün gözükmüyor. Hasan Taçoy, kurultay için sahada. Faiz Sucuoğlu da zemin yoklamaya devam ediyor.

Olası bir UBP kurultayı bana göre en az 5 adaylı olacak gibi gözüküyor. Tarihi ise bana göre ne sonbaharda ne İlkbahar’da. Yazın tam ortasında olacak gibi.

Tatar’ı yakından ilgilendiriyor kurultayın tarihi ve sonucu. Zira UBP kurultayından çıkacak sonuç Ersin Tatar’ı doğrudan etkileyecek. Kurultayın sadece sonucu değil, zamanlaması da Tatar için son derece önemli.

Özetle sevgili okurlar. Ekim ayını geride bırakacağız birkaç gün sonra. Kasım ve Aralık ayıda aynı kısır tartışmalarla geçer. Yılbaşından hemen sonra iç siyasette özellikle de UBP kanadında ciddi bir hareketliliğe ve buna bağlı siyasi gelişmelere hazırlıklı olmakta fayda var.

Bir bilgi daha verelim size.

Tüm bu denge değişiklikleri içinde “basında” da bir takım “değişimlere” hazır olun derim.  Yakın zamanda hepsini yaşayıp göreceğiz nasılsa.

 

 

MESAJLAR

 

Ersin TATAR: Daha seçimlere iki yıl var ama siz şimdiden aday olacağınızı açıkladınız. Belki de bu açıklama UBP içinde birilerine mesaj olarak verildi. Neticede sizin ve diğer adaylar için UBP’nin durumu önemli.

 

Ünal ÜSTEL: Ankara tek adaylı kurultay için size destek verirken parti içinde durum buna pekte müsait değil gibi. Ha bir de tüzük kurultayı var öncesinde. Gazimağusa size tam destek verdiğine göre artık tüzük değişikliği için düğmeye basabilirsiniz.

 

Dr. Sibel SİBER: Polisin size olan tavrı konusunda yakında bir basın toplantısı düzenleyecekmişsiniz. Merakla bekliyoruz bu toplantıyı, gerçekten herkese farklı muamele polis içinde çok tartışılıyor.

 

Tufan ERHÜRMAN: Soru basit, eğer Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bir erken seçim olursa siz katılabilecek misiniz? Zira CTP tüzüğüne göre 3. dönem kuralına takılıyorsunuz.

 

Erhan ARIKLI: CTP’li belediye başkanlarını siz övünce bazı Bıyıklı amcalar CTP’li belediye başkanlarına saydırmaya başladı. Valla şeytanın bile aklına gelmezdi bu fikir. Adamları övdünüz ama sizin yüzünüzden kendi tabanları başkanlara kızdı.

 

Fikri ATAOĞLU: Özellikle Binboğa yüzünden iplerin gerildiği konuşuluyor Hükümet içinde. Parti içinde de bazı önemli isimler hükümetten duydukları rahatsızlığı artık yüksek sesle dile getirir oldular.

 

Murat ŞENKUL: Çember isimi konusunda iki yönde eleştirilere maruz kalacaksınız gibi gözüküyor. Birincisi solcular isme takılacaklar. İkincisi sağcılar bu isme sizden önce sahip çıkacaklar gibi. Amma iş ha.

 

Mehmet HARMANCI: Son yılların en büyük maratonuna da imza atsanız eleştirilerden kurtulacak gibi değilsiniz. Bu işler böyle oldu bu memlekette. İyi de yapsan eleştiriliyorsun kötü de yapsan eleştiriliyorsun.

 

Aziz KAYA: Lefke meydanındaki KKTC Bayrağı bir aydan bu yana yerinde değil. İpi kopmuş, bir aydır takamamış arkadaşlar. İp yoksa bölgede, alıp gönderelim de bayrağımız yerlerde kalmasın. Bir ilgilenin lütfen.

 

Levent ÖZADAM: Geçen gün attığınız mesajda yeni bir villa aldığımı yazmışsınız. Burada değil ama Türkiye’de bir villa inşaatına başlıyorum işin doğrusu. Peder Bey hastalınca işler bize kaldı. Bankada duran mevduatları da değerlendiriyoruz bu bağlamda. Kim yiyecek o kadar parayı sonra.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar