Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Tatil bitti, gözler Üstel’de

Tatil bitti, gözler Üstel’de

Uzun Kurban Bayramı tatili geride kaldı. Tatil öncesine denk gelen seçimlerin sonuçlarının değerlendirilmesi ise bayram sonuna kaldı. Gözler özellikle iktidarın büyük ortağı konumundaki UBP’ye çevrildi.

Bazı sandıklarda neredeyse “sıfır” çeken UBP’de fatura kime kesilecek?

Aslında Başbakan Ünal Üstel’in kabinedeki bazı bakanlardan rahatsız olduğunu sağır sultan bile duymuştu. Ancak “seçim öncesi” denilerek bu konu rafa kaldırılmıştı. Bence değişimi o günden Başbakan yapmalıydı.

Şimdi benzer bir durum daha var. 20 Temmuz’da Ada’ya gelmesi beklenen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ziyareti öncesi ‘kabinede değişiklik yapılmasın’ diyenler var.

Oysa ne Üstel’in ne de ülkenin, değil 20 gün 20 saat kaybetme şansı kalmadı. Olacaksa hemen olmalı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yarın ülkeye dönecek. En geç Çarşamba günü sabahına Başbakan Üstel randevu almalı ve yeni kabineyi Tatar’a sunmalı.

Bayram boyunca Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy’un parti içi muhalefetmiş gibi sesini yükseltmesini hep birlikte izledik.

Taçoy ile birlikte dip dalga gibi gelen Dr. Faiz Sucuoğlu ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu’nunda UBP’de parti içi muhalefete soyundukları bir gerçek.

Bir de sessiz kalıp bakanlık bekleyenler var UBP’de. Onların da artık sabırlarının kalmadığını biliyoruz. Yakında gerekli değişimler olmazsa onların da seslerini çıkartacağını biliyoruz.

Üstel’in yeni bir ekip kurup çok ama çok çalışması gerekecek. Eğer aklında kurultay varsa!

Ayrıca UBP’de seçim sonuçları da masaya konulmalı. Örneğin Lefkoşa’da alınan kötü sonuçların sebepleri iyi değerlendirilmeli. 25 Haziran ara seçimlerinde UBP Lefkoşa’yı 6 vekile bölmüştü. En kötü sonuç Hasan Taçoy’un bölgesinden çıktı. Bunun nedenleri araştırılmalı. Gönyeli’de daha birkaç ay önce yüzde 66 oy alan UBP nasıl yüzde 15’lere düştü bu sorgulanmalı. Kaldı ki kabinede 2 Gönyelili Bakan varken bu sonuç alındı.

İşin özeti şu, Bayram bitti, şimdi iş zamanı. Üstel eksi ekibi ile ancak bu kadar yol alabildi. Ya yeni bir ekip kurup yoluna devam etmeli, ya da eski ekibine çeki düzen verip ülkeyi ve partisini idare etmeli.

Bazı bakanlar gibi bazı bürokratların da gözden geçirilmesi gerekiyor UBP’de. Özellikle oyların çok düşük kaldığı yerlerde oturan bürokratlardan hesap sorulmalı.

Hiçbir mitinge katılmayan, partinin hiçbir etkinliğinde yer almayan, seçimlerde ortalıkta hiç gözükmeyen, UBP’nin üstüne kene gibi yapışmış “Müsteşar” var hala.

Bu arkadaşın ne UBP’ye ne de memlekete bir faydası yok. Üstel bu kenelerden kurtulmadıkça yol alabilmesi mümkün değil. Ne kendisini yorsun nede kendine inananları…

 

“İSİAS Ödülleri”

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin, geleneksel “Medya Başarı ve Teşvik Ödüllerini kazananlar açıklandı. Ödüllere ek olarak “İSİAS süreci ile ilgili ‘Şampiyon Melekler Özel Ödülü’ de verildi.

İsisas’a ilk giden gazeteci olmakla beraber, bu ödülü alan Yenidüzen Gazetesi dahil tüm basına, İSİAS’tan zor koşullar altında yayın ve haber yapan beni, ödüle layık görmedi birliğin jürisi.

“Canları sağ olsun” demeyeceğim. Hakkımı ne bu dünyada ne de öbür dünyada helal etmeyeceğim. “Allahlarından bulsunlar” diyerek konuyu kapatacağım.

Ancak iki öğrencimin bu özel ödüle layık görülmesi en büyük sevincim. Tüm ödül alanları yürekten kutlarım. Bu kararı veren jüriye ise dediğim gibi hakkımı ne bu tarafta ne öbür tarafta halel etmeyeceğim.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar