Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Tufan Hoca neden istifa etti?

Tufan Hoca neden istifa etti?

“Hoca istifa etmedim, görevimin başındayım” diye dün bir açıklama yaptı. İyi de bu haberler nasıl çıktı? Durup durduk yere “görevimin başındayım” açıklaması öyle basit bir açıklama değil ki.

Örneğin Başbakan Ünal Üstel yarın bir açıklama yapsa ve “görevimin başındayım” dese yine aynı şekilde normal mi karşılayacağız. Veya bırakın başbakanı görev ifa eden bir müdür, bir yönetici durup durduk yere “görevimin başındayım” diye bir açıklama yapar mı?

Mesela ben şimdi bir açıklama yapayım, Kıbrıs Türk Medya Genel Yayın Yönetmeni olarak görevimin başındayım. Bu normal bir açıklama olarak mı görülmeli?

Elbette normal değil.

Tufan Erhürman, sadece CTP’nin Genel Başkanı değildir. Hepimizin sevdiği saydığı bir siyasetçi ve iyi bir aile babasıdır. Hatta iddia ederim ki Tufan Hoca’yı sevenler CTP’ye oy verenlerden daha çoktur.

Evet, Hoca zor günlerden geçiyor. Allah kimseye bu tür sıkıntılar vermesin. Bir yanda anacığı bir yanda babacığı sağlık sorunları ile boğuşuyor. Hoca’nın da boynunda sorun var, malum boyundurukla geziyor kaç gündür.

Ama bunlar Genel Başkanlık görevinden ayrılması için gerçek sebep değil. Zaten Hoca’nın dünkü açıklamasında dile getirdiği şu cümle bize ipucu veriyor.

Hoca diyor ki;” parti organlarında görev dağılımı/bölüşümü konularını gündemimize aldığımız doğrudur”  

CTP’nin nasıl yönetileceği Parti Tüzüğünde gayet açık ve nettir. Zaten CTP’nin en büyük sıkıntısı da budur. CTP’yi MYK yönetiyor uzun yıllardan beri. Hatırlayalım geçmişte UBP-CTP hükümeti de CTP MYK’sı yüzünden bozulmuştu.

CTP’li başkan ve bakanların aldığı kararları CTP MYK’sı geçmişte birçok kez kere onaylamadı. Parti politikalarını Genel Başkan değil CTP MYK belirledi bugüne kadar. Ve kim MYK hakim ise onun dediği oldu bugüne kadar CTP’de.

Hoca’nın MYK’ya hakim olmadığı bir sır değil. Herkes biliyor. Hoca’yı da zaten bunaltan ve İstifa etmenin eşiğine getiren tam da bu durum. Açıklamasında da zaten konuyu çok açık olarak işaret ediyor. Ya partiyi ben yöneteceğim yada onlar…

İşin özeti sevgili dostlar, Tufan Hoca’yı başta kendi yoldaşları eleştiriyor “etkili muhalefet yapamamakla” Birde buna parti yönetiminin Hoca’nın bilgisi ve onayı dışında hareket etme istediği de eklenince, herkesin sevip saydığı Hoca’ya da çok fazla bir seçenek kalmıyor. Ya kılıç kuşanıp bunlarla mücadele edecek, ya da kendi derdim bana yeter deyip bırakacak. 

Konu Facebook açıklaması ile şimdi geçiştirildi belki ama yakında bu açıklamanın ayak seslerini CTP içinde duymaya devam edeceğiz. CTP içinde bizi hareketli günler bekliyor.

MESAJLAR:

Mehmet Ali TALAT: Tufan Hoca’yı bunaltan kararların arkasında sizin de olduğunuz söyleniyor. Hatta bizzat istifa etmesi gerektiğini düşünüyormuşsunuz.Bakalım parti içi bu sürtüşmenin galibi kim olacak.

Tufan ERHURMAN: İstifa etmedim, görevimin başındayım dediniz ve bir süreliğine de olsa gücünüzü kamuoyunda gösterdiniz. Ama sizde biliyorsunuz ki bu konu henüz kapanmadı, yakında yeni hamlelere hazırlıklı olmakta fayda var.

Ziya ÖZTÜRKLER: Tüm belediyelerin nüfus bilgilerinin online olması için bir çalışma başlatmışsınız. Sadece ülke nüfusu değil belediyelerin de nüfus bilgileri anlık olarak görülebilecekmiş.

Mahmut ERDEN: Süt İmalatçıları olarak yakında okkalı bir zam yapacağınız ve hellimin 200 TL’ye kadar çıkabileceği konuşuluyor. Bu konuda son durumu başbakan ile konuştuktan sonra netlik kazanacakmış.

Turan BÜYÜKYILMAZ: Yeni bir siyasi parti kurulumu için yeniden sahalara dönmeye hazırlandığınız yönde haberler alıyoruz. Bugünlerde eski dostlarınızı aramaya da başlamışsınız. Eh artık bir kahve içmeye bize de bekleriz.

Emre ÜSTEL: Galatasaray Spor Kulübü kongre üyeliğiniz hayırlı olsun. Son Fenerbahçe derbisine başkan ile birlikte gitmişsiniz. Başkan sizin şanslı geldiğinizi düşünüyormuş. Eh artık o zaman her maça başkanla gidersiniz.

Dilaver BİLGEN: Bilcan Gıda olarak Gazimağusa’da ki şubeniz halkın hizmetine girmiş. Hayırlı olsun, bol kazançlar diliyoruz. En yakın zamanda ziyaretine ve alış verişe geleceğiz.

Suphi ASİLTÜRK: Ünlü türkücü Latif Doğan sizi ziyarete gelmiş. Latif Doğan’ın meşhur bir “küstüm şarkısı” var. Bu şarkı ile pek ala birilerine de mesaj gönderebilirsiniz. Hatta bir klip bile yeniden bu şarkıya KKTC’de çekilebilir. Klipte oynayacak siyasetçileri biz size söyleriz.

Coşkun TALİHSİZ: Yeni yıla yeni imaj ile girip hayli gençleştiğinizi görüyoruz. Keşke seçimlerden önce de bu imaj değişikliğini yapmış olsaydınız. Zira seçmen gençleri tercih etti son seçimlerde.

Özer KANLI:Federasyoncu arkadaşlara “kavgaya değil, tartışmaya hazırım” mesajı verdiniz ama hiçbir dönüş alamadınız. Bu arkadaşlar tartışmaktan kaçınıyorlar. Sadece klavye kahramanlığı yapıyorlar.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar