Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

“Türkiye Yüzyılı ve Yeni Dönemde KKTC”

“Türkiye Yüzyılı ve Yeni Dönemde KKTC”

Adam yine kazandı. Hem de yedi düvele karşı kazandı. O zafere ortak olmak, o coşkuyu yerine görmek, o anlara tanıklık etmek ise mesleki açıdan bizim için de büyük bir onurdur.

Türkiye'deki Cumhurbaşkanı Seçim’inin nabzını yakından takip eden dünyada birçok yayın kuruluşu ve gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ikinci turdaki seçim başarısını, canlı yayınlarla izleyicilere ve manşetten okurlarına duyurdu. Beştepe’deki kutlamalara Kıbrıs’tan sadece Kıbrıs Türk Medya akredite oldu ve o anları canlı olarak verdi.

“Başka bir Türkiye gerçeği var artık”

Türkiye'deki Cumhurbaşkanı Seçim’inin nabzını yakından takip etmek için yollara düştük. Deprem bölgelerini ve iç Anadolu’yu gezdik, sokağın sesine kulak verdik.

Adıyaman, Kahramanmaraş’ta depremin üzerinden yüz günden fazla geçmesine rağmen hala daha enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyordu.

Bir yanda enkaz kaldırma çalışmaları bir yanda depremzedeler için yapımı hızla devam eden konut inşaatlarını gördük. Son sürat deprem kalıcı konutları yapılıyor.

Deprem bölgesindeki vatandaşlar yapılan işi gördükleri için AK Parti’ye ve Erdoğan’a güçlü destek verdiler. Çünkü Erdoğan ve iktidarının iş yapacağına olan inançları tamdı.

CHP’lilerin depremzedeler için söyledikleri o bölgedeki insanları oldukça rencide etmiş. Buna bizzat şahitlik ettik.

Kayseri’den Adıyaman’a giderken yolda 20’den fazla tünelden geçtik. Yeni ve modern yollar yapılmış. Dağları delmişler, altlarından tünellerle yolları geçirmişler. Türkiye’de artık tüm yollar 4 gidiş 4 geliş şeklinde. Eskiden 8 saatte gidilen yerlere 4 saatte çok rahatça gidebiliyorsunuz.

İç Anadolu “Erdoğan” dedi.

Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale ve Ankara’da da Erdoğan konuşuluyordu.

Kayseri’yi geziyoruz, Avrupa şehirlerinden farksız. Her yer yemyeşil, yollar caddeler pırıl pırıl.  Kayseri’de inşaat sektörü patlamış. Ama bizimkisi gibi plansız bir patlama değil. Her yerde yollar çift gidiş çift geliş ayrılmış. Çocuk oyun alanları çok geniş yeşil alanlar.

Kayseri’de yukarıya doğru bir yapılanma. Ama apartmanları bir gezin görün. Bir işçiliğin kalitesine bakın. Binaların kalitesine bir bakın. İmkan olsa da oradan bir iki binayı sırtlayıp KKTC’ye getirebilsek ve burada örnek olarak sergileyebilsek.

Türkiye Yüzyılı’nın biz neresindeyiz?

Türkiye’de yapılanları görünce insan ister istemez soruyor “biz neredeyiz” diye?

Türkiye’de alt yapı dediğim gibi uçmuş gitmiş. Bizimkisi gibi karanlık yollar yok. Geniş, aydınlatması ve trafik işaretleri düzgün yollar var her yerde.

Şehirler modernleşmiş, bürokrasi yok, e-devlet üzerinden her şeyi yapabiliyorsunuz.

“Ekonomi şaha kalkacak”

Türkiye’nin şuan en büyük sıkıntısı ekonomi olarak gözüküyor. Ama ben bununda aşılacağına inanıyorum. Çünkü Türkiye arttık savunma sanayi için yurt dışına para harcamıyor. Hatta kendi ürettiğini yurt dışına satıp ülkenin gelir elde etmesini sağlıyor.

Enerjide kendi doğalgaz ve petrolünü çıkaran bir Türkiye var artık. Her yerde güneş santralleri ve rüzgârgülleri var. Enerjide dışa bağımlılık her saniye daha da azalıyor. Milli servet artık kendi kasasında kalacak Türkiye’nin.

Yollar ve devlet binaları yenilenmiş, alt yapı yatırımları Türkiye genelinde artık tamamlanmış. Turizm ve diğer gelirler artık kasada kalacak. Bunların etkisini çok yakın bir zamanda ekonomide görecemizi düşünüyorum.

Güçlü Türkiye, Güçlü KKTC

Erdoğan’ın seçim zaferini başta Avrupa olmak üzere tüm dünya selamladı. Hatta Türkiye ile sorunlu olan ülkelerin liderleri bile Erdoğan’a tebrik yarışında sıraya girdi. Ermenistan, Yunanistan gibi ülkeler Erdoğan’ın liderliği karşısında boyunlarını eğdiler.

Artık KKTC’nin prangalarını kırması gerekiyor. İş yapan, alt yapısını güçlendirirken dünya üzerindeki yerini alması gereken bir KKTC var.

İş yapan siyasetçilere ihtiyacımız var, yeni politikalara ve politikacılara ihtiyacımız var.

İşte Türkiye orada. Gidin görün, neler yapıldığına şahit olun. Erdoğan’ın 20 yıldır neden yenilmediğini daha iyi anlarsınız.

KKTC olarak Türkiye Yüzyılı’nda artık bizde kendi yerimizi almalıyız. Çok çalışıp çok üreterek bunu başarabiliriz. Örnek almamız gereken yer Türkiye’dir. Erdoğan’ın yaptıklarıdır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar