Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Türkiye’nin Enerjisi

Türkiye’nin Enerjisi

Barış Suyu, yollar, yeni havalimanı şimdide Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi konusunda dev adımlar atıyor Türkiye. Ve bunları sırf “Kıbrıs Türk Toplumu rahat bir nefes alsın” diye yapıyor. Karşılık beklemeden…

Ülkemizdeki “ırkçı” ve “gericiler” hemen her gün Türkiye’ye sövmeye devam ederken sıkça “sömürgeci” ifadesini kullanıyorlar.

Sömürgecilik; kolonicilik, kolonyalizm ya da müstemlekecilik, genellikle bir devletin başka ulusları, devletleri, toplulukları, siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması veya yayılmayı istemesidir.

Dünyada en büyük sömürge devleti Avrupa devletleridir. Avrupa sömürgeciliği kabaca iki büyük dalgaya ayrılabilir. İlki keşiflerle başlamış ikincisi de 19. yüzyılın ikinci yarısında başlayan dönemidir.

Sömürgeci devlet, sömürdüğü ülkenin genelde gıda, ham madde ve değerli mondenlerini yağmalar. İşi bittikten sonra da geri de bir enkaz bırakıp ayrılır.

Bakın pek çok Afrika ülkesi bu şekildedir. Ülkede hiçbir zaman istikrar olmaz, sürekli çatışmalar vardır ve sürekli halkı ezilir ve fakirdir.

Kıbrıs Adası da bir dönem İngiltere’nin sömürgesiydi. Lefke’deki madenlerden çıkan değerli bakır İngiltere’ye taşındı yıllarca. Yakın tarihimizde bununla ilgili bilgi çok.

Ancak Türkiye’ye bu yakıştırmayı yapmak, hem bilimsel hem de tarih açısından doğru değildir.

Türkiye, yıllardır Kıbrıs Türk Toplumunun karşılıksız yanında olmuştur. Kıbrıs Barış Harekatı yüzünden ambargolara maruz kalmıştır. Kıbrıs Sorunu yüzünden yıllardır Avrupa Birliği kapısında bekletilmektedir.

Ama hiçbir zaman Türkiye bunu dile getirmemiş, Kıbrıslı Türklere yaklaşımında bir farklı tutum içine girmemiştir. Tüm imkanlarını seferber ederek Kıbrıslı Türklerin hak ettiği yaşam tarzını sağlamaya çalışmıştır.

Kıbrıs Türkü için yaşamsal bir sorun olan su sorunu Türkiye ortadan kaldırmıştır. Çok şükür Türkiye sayesinde evlerimizin musluklarından içilebilir seviyede su kesintisiz akmaktadır. Çok yakında bu su tarımsal alanda da kullanılmaya başlanacaktır.

Yine yaşamsal öneme sahip elektrik içinde Türkiye Ada’ya elektrik santrallerini göndermiştir. Şimdi de kablo ile elektrik gelmesi için 400 milyon Dolar değerinde bir projeye start vermiştir.

Hangi sömürgeci ülke gittiği ülkeye bu ve benzeri yatırımları yapmıştır?

Bizdeki ırkçı ve gericilere inat Türkiye, Kıbrıs Türk Halkının yanında olmaya devam ediyor. Yollar yapılıyor, alt yapı hizmetleri ülkenin her köşesine taşınıyor.

Bunun en bariz göstergesi yollardır. Karpaz’a eskiden 3 saatte giderken bugün çok rahat bir şekilde yarısı kadar sürede gidebiliyorsunuz. Yeni havalimanı tüm sıkıntılara rağmen çok kısa bir süre sonra hizmete girecektir.

Türkiye, tüm enerjisini Kuzey Kıbrıs için harcamaya devam ediyor, edecektir. Bu durumdan birileri rahatsız olsa da biz büyük ve güçlü Türkiye ile birlikte yolumuza devam edeceğiz ve daha büyük hedeflere hep birlikte ulaşacağız. 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar