Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Türkiye’nin seçimi bizi nasıl etkileyecek?

Türkiye’nin seçimi bizi nasıl etkileyecek?

Pazar günü için artık nefesler tutuldu. Yurt dışından oy verme işlemi ise bu akşam son bulacak. Bir önceki seçimlere göre oy veren seçmen sayısında büyük bir artış var.

Keza bu durum KKTC içinde geçerli. Daha önceki seçimlere göre bu seçimlerde oy verme iştahı daha fazlaydı. Net rakamlar bu akşam sandıklar kapandıktan sonra kesin olarak ortaya çıkacaktır.

Pazar günü Türkiye için son derece önemli bir tarih. Zira her koşulda KIBRIS İÇİN BİR DEĞİŞİM yaşayacağız. Gelin bunu biraz açalım.

Mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazar günü bir kez daha sandıktan çıkarsa Kıbrıs’a bakan ekip değişecek.  Kıbrıs’a bakan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da Ankara 3. bölgeden birinci sıradan aday gösterildi. Olası yeni kabinede Fuat Oktay’ı görebiliriz. Dolasıyla yeni dönemde Fuat Bey ve ekibi Kıbrıs’tan sorumlu olmayabilir.

Kulislerde Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın bu konuda yetkilendirileceği konuşuluyor. Böyle bir durum karşısında Erbakan’a yakın isimler Kıbrıs ekibini oluşturabilir.

Pazar günü sandıktan Kılıçdaroğlu çıkarsa onun Kıbrıs Konusunu ittifak ortaklarından Meral Akşener’e bırakacağı konuşuluyor. Bir diğer bu konudaki kulis bilgisi ise Kıbrıs’ı yakından tanıyan Ekrem İmamoğlu ismi. Zaten Ekrem Başkan’a Meral Hanım’ın nasıl destek olduğunu bilmeyen yok.

Her iki koşulda da görüldüğü gibi Kıbrıs ile ilgili ilişkilerde yeni bir isim göreceğiz karşımızda. Ancak bu Devlet politikasının değişeceği anlamına gelmez. CHP’de kazansa AK Parti de kazansa KIBRIS SORUNU bağlamında Türkiye’nin politikalarında büyük bir değişim beklemek hata olur.

Devlet Politikaları bir günde değişmez. İktidar değişse de bu politikaların değişmesi çok uzun zaman alır. Bakın AK Parti ilk iktidara geldiğinde Federasyonu destekleyen bir tutumu vardı. 10 seneden fazla geçtikten sonra Kıbrıs’ı dünyaya tanıtalım politikasına geçtiler.

Günün sonunda devlet politikaları Pazar’dan Pazartesiye değişmez. Ancak Pazar’dan Pazartesiye değişecek olan Kıbrıs’a bakan ekip olur.

Bu dönemde Türkiye ile imzalanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokollerinin gerçekleşme oranının yüzde 70’lerin üzerinde olduğunu hatırlatmakta fayda var. Gerçekten çok verimli bir dönemi geride bırakmaya hazırlanıyoruz.

Yıllardır protokollerde yazan ama bir türlü yapılmayan maddelerin son yıllarda yapıldığına hep birlikte şahitlik ettik. Elbette bunda Fuat Oktay ve ekibinin büyük pay sahibi olduğunu söylemek lazım.

Neticede Pazar Günü gerçekleşecek olan Türkiye’nin seçimleri sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı yakından ilgilendiren bir seçimdir. Hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar