Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Ünal Abi ile bir yıl

Ünal Abi ile bir yıl

Ersan Saner ve Dr. Faiz Sucuoğlu’ndan sonra koltuğa oturan Başbakan Ünal Üstel ile UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümeti bir yılını tamamladı. Aslında üçlü koalisyonda 28. Ay geride kaldı ama Ünal Abi bunun son 12 ayında Başbakan olarak kabinede görev aldığı için biz son 12 ayı değerlendireceğiz.

UBP’de çok çalkantılı bir süreç yaşandı. Ta ki bir yıl önceye kadar. Ersan Saner’in başbakan olması, sonra Faiz Bey’in gelmesi, gitmesi falan derken biranda Başbakan olarak Ünal Üstel’i gördük UBP’nin başında.

O süreçleri tekrardan hatırlatmaya gerek yok. Geçen bir yıllık süreçte Ünal Üstel ve oluşturduğu kabinesinin nasıl bir karnesi var aslında ona bakmak gerekir.

12 Mayıs 2022 tarihinde açıklanan kabinede de bugünden farklı olarak Maliye Bakanlığı koltuğunda Sunat Atun vardı. KIB-TEK tartışmaları yüzünden Sunat Atun’u Üstel müddet sonra görevden aldı ve yerine Ali Şan’ı Maliye Bakanı yaptı.

Tek değişiklik ile bir yılı tamamladı Üstel.

Üstel’in görev süresi içinde döviz krizi, yangınlar, KIB-TEK Krizi, yerel seçimler ve Türkiye’deki büyük deprem dahil bazı önemli gelişmeler yaşandı.

Döviz ile mücadelede halkı ve çalışanı ezdirmedi Üstel. Memura ve asgari ücretliye iyi bir artış yaptı. Allah’ı var bu artıştan başta sendikalar olmak üzere herkes memnun kaldı.

Yangınlarda ciğerlerimiz yandı. Ancak yanan yerlere bu yıl yeni fidan ekimleri yapıldı. Askeri bir helikopter yangın söndürme çalışmalarında kullanabilir hale getirildi.

KIB-TEK’te sorunlu bir yılı geride bıraktı Üstel ve kabinesi. Sunat Atun’u görevden almaya giden süreç, sonrasında AKSA gerilimi süreçlerini Üstel bir şekilde yönetti. Özellikle son grevde EL-SEN’e karşı kesin bir zafer elde etti Başbakan Üstel. Dik duruşu sayesinde sendikayı yola getirmeyi bildi.

Yerel seçimlerde UBP hedeflerine ulaştı diyebiliriz. Bir tek Gazimağusa’nın kazanılmaması biraz üzse de Gönyeli’nin kazanılması UBP’de zafer olarak algılandı. Parti oyları arttı daha çok belediye meclis üyesi çıkarıldı.

Yüzyılın faciası büyük deprem… Üstel Hükümetinin yaşadığı en büyük talihsizlik her halde Kahramanmaraş Merkezli depremdi. Zira çocuklarımızın Adıyaman’da bir enkazda olduğu bilgisi ile hükümet ve Başbakan seferber oldu. Yapılması gereken her şey yapılmasına karşın sonuç tam bir hüzündü. Gencecik evlatlarımızı toprağa verdik…

Hal Yasası, Alsancak Yolu gibi son 10 yıldır gündemden düşmeyen konular Üstel’in Başbakanlığı döneminde tarih oldular. Meclis’in de performansı da geçmiş yıllara göre daha iyiydi. Pek çok yasa ve tüzük değişikliği yapıldı.

Üstel Dönenimde Türkiye ile imzalanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü ilk kez yüzde 80’lere yakın bir oranda başarı sağladı. Tarihi bir başarıya imza attı Üstel ve kabinesi.

Bugün basın toplantısında açıkladığı müjdeler son derece yerine ve önemli. Deprem için güçlendirme ve ilk ev alacak gençlere verileceğini açıkladığı krediler çok önemli.

Atamalarda büyük oranda memnuniyet yaratan kararnamelere imza attı Başbakan Üstel. Bir tek Polis Genel Müdürlüğü konusunda istediğini yaptıramadı. Başka faktörlere boyun eğmek zorunda bırakıldı.

Üstel’in önünde şimdi ekonomik kriz, UBP’nin yeni tüzüğü, Ara seçimler ve Türkiye Seçimlerinin sonuçları gibi kritik bir süreç var.

Bana göre başarılı bir yılı geride bıraktı Üstel ve kabinesi. Tam bir ağabey gibi davrandı. Dik duruşu puanlar getirdi bu süreçte. Galatasaray gibi lider olarak kalmasını bildi. Tabi bunda rakiplerin durumu da etkili oldu.

Gözler 14 Mayıs’ta artık. Türkiye nasıl bir yolda devam edecek? Ekonomide neler olacak ve Haziran’da yapılacak olan Ara Seçimler.

Ve bir yılın ardından kabinede yapmayı düşündüğünü bildiğimiz değişikler. Birde UBP’nin yaklaşan kurultayı ve değiştirmek istediği UBP Tüzüğü. Seçim sistemine dair yapmak istedikleri.

Bunlar önümüzdeki günlerde Üstel’i zorlayacak bazı önemli konular olacak.

Ancak Ünal Abi bir yılı her şeye rağmen başarılı olarak tamamladığına göre şimdiden bu süreçlerle ilgili olarak ta hazırlıklı olacağını söyleyebiliriz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar