Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Yalancı Çoban Masalı ve Erhan Arıklı

Bir haftaya yakındır hükümet ortaklarından Erhan Arıklı “bakanlar kurulunda istediklerimi geçiremiyorum, hükümet bizsiz de devam edebilir” meyanında açıklamalarda bulunuyor.

Hükümetin başı konumundaki Başbakan Ünal Üstel sağlık sorunları nedeni ile geçen haftadan bu yana ülkede yok. Sadece meclisin açılışına geldi ve yeniden tedavisi için İstanbul’a döndü.

Erhan Arıklı’ya UBP içinden bir tek Eğitim Bakanı Çavuşoğlu cevap verdi. Diğer hükümet ortağı DP’den yani Ataoğlu’ndan ses yok!

Gelelim Erhan Arıklı’nın hükümetten çekiliriz restine. Bir haftadan bu yana aynı şeyi söylemesine rağmen kendisine yakın bir iki gazete dışında kimse “hükümet krizi” veya “hükümet sallanıyor” şeklinde manşetler atmadı.

Hatta Arıklı’nın açıklamalarını okuyanlar, bu açıklamalara inanmadı bile. Geçen haftadan bu yana birkaç kişi dışında bizi arayan soran da olmadı.

Normalde böyle durumlarda telefonlarımız susmaz. Gece gündüz fark etmeden siyasete ilgi duyanlar arar ve ne olduğunu ve ne olacağını bizlere sorarlar.

Ne gariptir adam “hükümetten çekileceğim” diyor ama kimse bunu ciddiye almıyor. Tıpkı “Yalancı Çoban Masalı” gibi.  Sürüsüne kurt saldıran çobanın çığlıklarına inanmayan köylüler gibi Erhan Arıklı’ya da kimse inanmadı.

Erhan Arıklı, hükümetten çekilme talebinde şahsımca son derece haklıdır. Bu ülkeye yeni bir havayolu kazandırılması şarttır. Ben teknik detaylarına işin girmek istemiyorum. Sonuca bakmak istiyorum. Üçüncü bir havayolu şirketi bu pazara girecek mi? Girmeyecek mi?

Hafta sonu İstanbul’dan adaya dönmek için 6 Bin TL bilet parası ödedim.  O bileti de zar zor bulabildim. Uçaklarda yer yok, bilet fiyatları uçmuş durumda.

Güney Kıbrıs’tan İstanbul’a gitmek yarı fiyatına neredeyse denk geliyor Ercan-İstanbul seferinden. Lefkoşa-İstanbul uçuna denk gelen mesafelerde örneğin Kayseri, Gaziantep gibi noktalara İstanbul’dan çok daha ucuza uçulabiliyor mesela. Hatta İngiltere’ye bile İstanbul’dan gitmek, Lefkoşa’dan İstanbul’a gitmekten daha ucuz.

“Turizm adası”, “Eğitim Adası” gibi sloganların altını dolduramayan bir KKTC ve o devletin hükümetinde yeni bir havayolu için uğraşan bir Erhan Arıklı.

Bu konuya iki saptama yapıp kapatacağım.

BİRİNCİSİ: ülkenin acilen bir havayolu şirketine ihtiyacı var. Nasıl olacağı, ne şekilde olacağı şahsen beni çok ilgilendirmiyor. Yeter ki bilet fiyatları düşsün, sefer sayıları artsın. Hatta daha çok noktadan Ercan’a uçuşlar yapılsın.

İKİNCİSİ: Erhan Arıklı’ya kimsenin inanmaması düşündürücü. Bence istifadan bile önemli inandırıcılık meselesi. İstifa ve diğer konuları bir kenara bakıp nasıl bu hale geldiğini ve buradan nasıl çıkacağının formülü üzerine kafa yormalı.

******************************

MESAJLAR

Erhan ARIKLI: Hükümetler gelir geçerde şu inanılırlık meselesi sanki daha önemli. Bence buna kafa yormak daha önemli olmalı sizin için. Haksız mıyız?

Tahsin ERTUĞRULOĞLU: BM’ye bir ay süre vermeniz kamuoyunda büyük memnuniyet yarattı. Hatta Gazimağusa’da DAÜ yanındaki kampı da bence biran önce boşaltmalarını söyleseydiniz BM’ye. O kamp şehri öldürüyor adeta.

Ahmet Ünsal: Din Görevlileri Sendikası öyle bir açıklama yaptı ki yenilir yutulur cinsten değil. Bence bu kavga size ve sendikaya zarar vereceği gibi kutsal dinimize de çok zarar verecek gibi. o yüzden bu işi biran önce tatlıya bağlamak gerekiyor.

Asım AKANSOY: Geçen gün mecliste yaptığınız konuşmanın bazı kısımlarını okumadığınız yönünde haberler alıyoruz. Gerçekten de elinizdeki metni okumadınız mı? Okunmayan yerlerde ne yazıyordu ki? Merak ettik.

Hasan AÇAN: Geçen akşam Lefkoşa’da kayınçonuza öğle bir düğün organize etmişsiniz ki dillere destan. Hele de geceye devletin zirvesi tam kadro katılım gösterince neşeniz iki kat daha artmış.

Emrah YEŞİLIRMAK: Biraderiniz geçen gün maç esnasında kalp krizi geçirip iki stent takılmış hastanede. Çok geçmiş olsun diyoruz, valla verilmiş sadakası varmış.

Teksen KÖROĞLU: Asıl sorunun liyakati olmayan siyasiler ve bürokratlardır tespitinize aynen katılıyoruz. Geçmişte olmayan sorunlar ile şimdilerde karşılaşıyorsak bunun tek açıklanabilir nedeni bence liyakattir.

Nidai GÜNGÖRDÜ: Girne Belediyesi 21. Uluslararası Zeytin Festivali, 7-11 Ekim tarihleri arasında Zeytinlik’te yapılacakmış. Seçim öncesi tüm gözler bu festivalde olacak. umarız bir aksilik çıkmadan güzel bir şekilde tamamlanır festivaliniz.

Süleyman GÖKTAŞ: Yaklaşıkbir yıl aradan sonra bu kez sol gözünüzden operasyon geçirmişsiniz. Yıllar sonra iki gözü de yenilediğinize göre acaba aktif olarak yeniden sahalara döner misiniz?

Gökhan ASLAN: Lefkoşa’da Maça Kızı isimli mekanda artık dev ekranlardan maç keyfi çok daha keyifli bir hale getirmişsiniz. Geçen hafta sonu yoktuk ama ilk derbiye bize önden bir masa ayırın lütfen.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar