Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Yeni “Temel Bulut” vakalarına hazır olun

Yeni “Temel Bulut” vakalarına hazır olun

Hafta sonunu İskele bölgesini ve Gazimağusa’da geçirdim. Gazimağusa dev bir şantiye alanına dönmüş durumda. Alt yapı çalışmaları yüzünden pek çok yerde kazı çalışmaları devam ediyor.

Umarım en kısa sürede tamamlanır bu çalışmalar. Zira Gazimağusa Lefkoşa ve Girne’ye göre daha canlı. Alışveriş merkezleri, kafeler, dükkânlar gözle görülür şekilde daha canlı. 

İnşaat sektörü ile birlikte pek çok yabancının tercih ettiği bir yer oldu Gazimağusa. Hal böyle olunca nüfusa bağlı olarak daha kalabalık, daha canlı gözüktü gözüme.

Ancak son günlerde emlak sektöründe ciddi bir daralma yaşanıyor Gazimağusa ve İskele’de.

Bunun başlıca nedenlerine gelince,

        Emlak sektöründe yüzde 80 daralma var. Ayda 100 daire satan bir firma 20 satışla ay kapatıyor.

        Rus Rublesi değer kaybediyor. Rus pazarı bu yüzden sıkıntıda. Eksisi gibi alımlar yok piyasada.

        İran Riyali de değer kaybediyor, İranlıların bankada hesap açmasına izin vermiyor İran Hükümeti. Bu yüzden para akışında da ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

        Ukrayna savaşından ötürü Ruslar ve Ukraynalıların ekonomileri bozuldu, alım güçleri düştü. Bu da satışları olumsuz olarak etkiliyor.

Emlak sektöründe son günlerde gözle görülür bir şekilde Türkiye’den bir pazar oluşmuş durumda. Türkiye’den gelip ev ve arsa alanların sayısında ciddi bir artış yaşanıyor son günlerde.

Ancak burada bazı art niyetli kişilerin de piyasaya girdiğini ve KKTC’de yeni Temel Bulut vakalarına benzer satışların yapıldığı bilgisini edindik. Özellikle İskele ve Geçitkale’de bazı projeler Türkiye’de çok ucuz fiyatlara satışı yapılmakta.

Örneğin Geçitkale’de 29 bin 900 Sterline daire satışı ilanları var. Oysa bu fiyatlara bugünün şartlarında değil daire almak İskele ve Geçitkale’de kümes bile alamazsınız.

Gerçekçi olmayan bu rakamlar üzerinden yapılan satışların ileride başımıza Temel Bulut vakasında gördüğümüz olayları getireceği endişesini yaşıyorum.

Bu insanlar gerçekten bu fiyatlara bu daireleri teslim edebilecekler mi? Hiç sanmıyorum. Çünkü maliyeler ortada. Bugün bir dairenin ortalama maliyeti ortadayken bu kadar düşük fiyatlara daire satışları geçmişteki Temel Bulut vakasını hatırlatıyor bana.

 

 

Ünal ÜSTEL: Kamuoyunda son günlerde tartışma konusu olan mahkemeye girişlerdeki kelepçe uygulamasının yeniden düzenlenmesi için düğmeye basmışsınız. Bu konuda kamuoyu desteği arkanızda.

 

Dursun OĞUZ: Yabancıların vatandaş yapılmaması adına bir karar aldıysanız bunu kamuoyuyla da paylaşın lütfen. Zira son günlerde eşlerin dahi vatandaş yapılmayacağı yönde haberler alıyoruz.

 

Erhan ARIKLI: Aslında Azerbaycan gezisinde siz olmalıydınız ama nedense siz bugün gidiyorsunuz. O bölgeleri yıllardır sizin kadar kimse ziyaret etmedi. Neyse bakalım siz nerelere gideceksiniz, neler getireceksiniz?

 

Mazhar Iqbal CHOUDHRY: Gençlik Gücü dün akşam fırtına gibiydi. İzlerken hayli heyecanlandık. O kadar çok gol pozisyonuna girdi ki takım bir ara Fenerbahçe’yi izliyormuş hissine kapıldık.

 

Hüseyin ÇAVUŞ: Bakanlığınızın sosyal medyadaki hesaplarında bir tanesine virüs bulaşmış. Bakanlığın adını yazınca çok müstehcen şeyler geliyor ekrana. Bir baktırın bakalım ne oldu diye.

 

Halil KASIM: Hafta sonu Geçitkale-Serdarlı’da festivale pek çok ünlü isim katılacakmış. Özellikle Kıraç konseri bölgeyi sallayacak gibi gözüküyor. Neyse Cumartesi meydanda görüşmek üzere.

 

Bülent BEBEK: Belediyede Pazar günü dâhil her gün mesaiye kalınca aile işlerini epey ihmal etmeye başladığınız yönde şikayetler geliyor. Anlaşılan aile işlerini devretmenin zamanı geldi galiba. Allahtan ekip geniş, bu işlere vakit ayıracak aile bireyleri de var.

 

Tekin K. BİRİNCİ: Kutsal topraklara gidip Umre vazifesini yerine getirmişsiniz.Bundan sonra size Hacı Tekin dememiz gerekiyor her halde. Allah kabul etsin inşallah.

 

Çilem DAĞISTANLI: 18 Ekim’de Mersin’de düzenlenecek olan Çukurova Kadın Zirvesinde Kadın Başarı Ödüllerinde size de ödül vereceklermiş. Hayırlı olsun şimdiden, tebrik ediyoruz.

 

Remziye SEVEN: Son günlerde bölge gezilerini arttırdığınız gözlemleniyor. Bu aralar nerede bir etkinlik görsek siz oradasınız. Yoksa siyasete girmeye mi karar verdiniz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar