Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Yerel Seçimlere doğru son durum ne?

Yerel Seçimlere doğru son durum ne?

Hemen her gün ülkenin değişik yerlerinden telefonlar alıyorum, bana bölgelerde ki son durumu soruyorlar. Hatta bırakın ülke içini, Türkiye’den, İngiltere’den soranlarda var son günlerde.

Malumunuz gündem 25 Aralık ’ta yapılacak yerel seçimler. Bir aylık bir süre var daha önümüzde ama adaylar netleştiğine göre artık bir yorumda bulunmanın zamanı geldi.

Lefke’de kıyasıya bir yarış var. Mevcut başkan ile UBP adayı fena halde çekişiyorlar. Adil Özgey trendini yukarı doğru çevirmeyi başardı. İki aday arasında 500-750 oy arası bir fark var. Nefesleri kesen bir yarış yaşanıyor ülkenin en batısında.

Dipkarpaz-Erenköy’de de durum farksız değil Lefke’den. Lefke’den farklı olarak bağımsız adaylar çok olsa da yarış UBP-CTP arasında devam ediyor. Mevcut başkan Suphi Çoşkun kendi yerinde zayıf gibi gözükse de köylerde iyi. Dr. Hamit Bakırcı hem Erenköy’de hem Dipkarpaz’da iyi durumda olsa da köylere eğilmesi gerekiyor.  Son güne kadar yarışın devam edeceği bir seçim olacak Dipkarpaz-Erenköy’de.

Beyarmudu’nda dengeleri değiştiren “Bağımsız” aday oldu. UBP’adayı hali hazırdaki başkan İlker Edip’i CTP’li aday değil bağımsız aday zorlayacak gibi gözüküyor. Yani Beyarmudu’nda UBP ile UBP’li Bağımsız arasında bir yarış var.

Tatlusu’da seçimler daha başlamadan bitti. Hayri Orçan bir dönem daha başkanlık koltuğunda kalacak. Rakiplerinin alacağı oyun toplamı yüzde 10 geçmez.  O yüzden burada seçim defteri kapandı.

İskele’de de seçimler bitti gibi. Hasan Sadıkoğlu bir dönem daha İskele Belediye Başkanlığı görevini yürütecek. Her ne kadar karşısında doktor bir aday son anda çıkarılmış olsa da dengeleri değiştirmeye yetmez bu hamle.

Alsancak-Lapta-Çamlıbel telefonlarda en çok sorulan belediyelerin başında geliyor. Hemen herkes bu belediyeyi kimin alacağını merak ediyor. Hemen söyleyelim Fırat Ataser şu an yarışı önde götürüyor. Fırat Ataser’in iki dönemde Alsancak’ta yaptığı işler tüm ülke insanının taktirini toplamaya yetti. Başarılı bir belediye başkanı. Rakibi Lapta eski belediye başkanı Fuat Namsoy. Üçlü ittifak ile Fırat’ın karşısına çıkan Namsoy, kendi yerinde güçlü gözükse de diğer yerlerde Ataser’in gerisinde. CTP’nin adayı sadece Karşıyaka’da önde. Diğer bölgelerde çok geride olduğu için pek şansı yok.

Güzelyurt’ta dengeleri değiştiren Bağımsız aday oldu. Zira yıllardır Osman Bicen ve Mahmut Özçınar yarışına bu kez bağımsız olarak Reşat Kansoy dahil oldu ve ikili arasındaki dengeyi tamamen değiştirdi. Kansoy hem Özçınar tarafından hem Bicen tarafından oy alıyor. Dolasıyla oyları azalsa da sonuç değişmeyebilir bir önceki seçim gibi.

Gazimağusa’da mevcut başkanın yarıştan çekilmesi ile birlikte ibre Dr. Erdal Özcenk’e dönmüş durumda. UBP ve CTP arasında ki yarış son güne kadar devam edecek gibi gözükse de Erdal Özcenk bir adım önde.

Mehmetçik-Büyükkonuk Belediyesinde de UBP-CTP yarışı var. Mevcut başkan CTP’li Cemil Sarıçizmeli ile UBP’li Dr. Fatma Çimen Tuğlu merkezde oyları bölüşüyorlar. Yedikonuk ile Büyükkonuk’ta üstünlüğü ele geçiren bu seçimi kazanır.

Mesarya’da da UBP-CTP ve UBP’li Bağımsız aday yarışı yaşanıyor. Pek çok yerde olduğu gibi burada da UBP-UBP’ye karşı bir durum var. Hasan Adahan’ın bağımsız adaylığı dengeleri değiştirmeye yetti. Ancak burada yarışın sonucu nasıl etkilenecek biraz daha beklemekte fayda var.

Gönyeli-Alayköy’de müthiş zevkli bir yarış var. Kıyasıya devam eden yarışta üç seçim öncesinin havası var. Olgun Amcaoğlu ile Benli’nin yarıştığı üç seçim önceki yarışı anımsatıyor bana. O yarışı Ahmet Benli, Amcaoğlu’nun sadece 7 oy önünde tamamlayabilmişti. Bu sefer tam tersi olursa hiç şaşırmayın.

Girne’de Bağımsızlar ile CTP’li adayın yarışı var. İki sol kökenli aday bağımsız. Diğer bir solda CTP’nin adayı. Burada yarışı sağ taban belirleyecek. Sağ tabanın oyları şimdi Bağımsız Nidai Göngürdü ile Bağımsız Zeki Çeler’e gidiyor gibi. CTP’li Murat Şenkul TC kökenliler iyi bir oy alsa da UBP’lilerin oylarına ihtiyacı olacak yarışı kazanması için.

Geçitkale-Serdarlı Belediyesi içinde CTP ile UBP arasında kıyasıya bir yarış var. Eğer yarıştan son anda çekilen Olsan Oran sahaya inerse ve UBP adayını desteklerse CTP adayı seçimi kaybedebilir ve bu belediye yeniden UBP’ye geçebilir. Birlik olurlarsa kazanırlar yani.

Dikmen Belediyesi’nde de durum pek farklı değil. CTP ile UBP yarışı var. CTP adayı Yüksel Çelebi yarışa çok rahat başlasa da UBP’li Niyazi Öztürk atakta. İki seçim öncesi aralarında yüzde 17’lik bir fark vardı. Bu fark şimdilerde daha da kapanmaya yakın gözüküyor.

Değirmenlik - Akıncılar Belediyesi’nde tıpkı Dikmen Belediyesi gibi. Neredeyse iki belediyeye yarış aynı şekilde seyrediyor. CTP’li Başkanlar koşuyor UBP’li Başkan adayları başkanları enselerinden kovalıyor gibi. Bu durumun yarışın son güne kadar devam etmesi bekleniyor.

Yeniboğaziçi Belediyesi, gerçekten enteresan bir seçim yaşıyor. Bir seçimi Zurnacılar alıyor diğer seçimi Katip Demir. İkili arasında yıllardır kıyasıya bir mücadele var. Bir dönem birisi oluyor diğer dönem diğeri kazanıyor seçimleri. Bu seçimlerde de ikisi arasında bir yarış var. CTP’nin vekil adayı da aradan sıyrılmanın hesaplarını yapıyor. Çekişmeli bir yarış var bölgede.

Çatalköy – Esentepe Belediyesi’nde çok karmaşık. Bağımsız aday rekoru olan bir yer. Ne olacağını kestirmek oldukça güç. Hemen her köyden adaylar var. Oylarını bölüyorlar. Burası için şimdilik bir tahmin yürütmek gerçekçi olmayacak. Önümüzdeki günlere bırakalım en iyisi. Çok karışık çok…

Lefkoşa Belediyesi, yani Başkent’i kim alacak? Hemen söyleyelim, yarış ilk başladığında Harmancı açık ara öndeydi. Sonra CTP’li Dr. Sıla Usar İncirli atağa geçti ve Harmancı’yı yakalı. Yarışa en son dahil olan UBP’li Sadık Gardiyanoğlu koşu yarışlarındaki sprinter gibi arkadan başlayıp önceki ikiliyi yakaladı. Lefkoşa’da Harmancı birinci sıradan 3. sıraya doğru gidiyor. UBP ile CTP arasında bir yarış olacak. İzleyin ve görün...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar