Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Yerelde son durum ne? ​​​​​​​

25 Aralık’ta yapılması planlanan yerel seçimler için iktidarın büyük ortağı konumundaki UBP’de sancı devam ediyor. Öyle ki aday adayları artık konunun neticelenmesini ve yola çıkmayı sabırsızlıkla bekliyorlar.

Bugün CTP’nin AnayasaMahkemesine götürdüğü Belediyelerin Birleştirme Yasa Tasarısının görüşmeleri başlıyor. Büyük bir ihtimalle 10 gün içinde mahkemeler bu konudaki kararını açıklayacak. 28 belediye ile mi 18 belediye ile mi bu kararın sonucunda netleşecek.

Şahsi fikrim 28 belediye olsa da yine de hükümete yakın kaynaklarımız kendilerinden çok eminler ve 18 rakamında ısrarcılar.

Büyük merkezlerde son duruma gelince;

Lefkoşa’da hali hazırda CTP adayı İncirli ve mevcut başkan Harmancı arasında bir çekişme yaşansa da daha burada UBP son sözünü söylemedi.

Lefkoşa’da şuan hava Harmancı’dan yana da olsa UBP adayının açıklanması ve diğer hükümet ortakları DP ve YDP’nin nasıl bir tavır takınacağı Lefkoşa seçimlerinde belirleyici bir faktör olacaktır.

Gazimağusa’da  CTP adayı Uluçay bir adım yarışı önde götürüyor. Tıpkı Lefkoşa’da olduğu gibi UBP ve hükümet ortaklarının henüz burada da kesinleşmiş bir kararı yok.

DP ve YDP İsmail Arter isminde ısrarcı olsalar da UBP’de Dr. Erdal Özcenk ismi önce çıkıyor. Ancak nihai karar verilemediği için şimdilik kesin bir şey söylemek mümkün gözükmüyor.

Girne’de muazzam bir çekişme yaşanıyor. İki bağımsız aday arasında yarış geçiyor. Zeki Çeler ve mevcut başkan Nidai Güngördü arasında yarış devam ediyor.

Çok enteresan Zeki Çeler’e destek verenlerin büyük bir kısmını UBP’liler oluşturuyor. UBP, burada bir aday bulmadığı gibi büyük bir ihtimalle Nidai Güngördü’yü destekleme kararı alacak.

Güzelyurt’ta ise tam iç savaş yaşanıyor. Yıllardır başkanlık koltuğunu kimseye bırakmayan Mahmut Özçınar’ın koltuğu zangır zangır sallanıyor.

Mahmut başkanın sağ ve sol kolu diyebileceğimiz Türkay Tokel ve Süleyman Aladağ, bugün “Mahmut Başkan kaybetsin” diye sahada olmaları galiba durumu özetliyor.

Lefke’de UBP’li Adil Özgey ile CTP’li Aziz Kaya arasında bir yarış devam ediyor. Birisi mevcut başkan diğeri iktidarın eski ilçe başkanı. UBP burada kendi ayağına kurşun sıktı. Adil Özgey’i ilçe başkanlığından almanın ve alış yönteminin hangi zekânın ürünü olduğu konusunda derin düşüncelerim var.

İskele’de seçim bitmiş gibi gözüküyor. İskele’de şuana kadar tek aday var oda UBP’li Hasan Sadıkoğlu. Rakipleri karşısına birini bulmakta zorlanıyor. Hasan Başkan güle oynaya bu seçimleri kesin kazanır.

Yerel seçimlerde, Dikmen, Tatlısu gibi yerlerde aynı İskele gibi. Sonuçları şimdiden belli. Mevcut başkanlarla yola devam.

Gönyeli, Çatalköy, Lapta, Geçitkale sonuçlarını merak ettiğim yerler arasında. Buralarda yarışın çok çekişmeli geçeceğine bahse varım.

Sürprizlerin olabileceği yerler ise Beyarmudu, Mesarya,Değirmenlik gibi belediyeler.

Anayasa Mahkemesinden çıkacak karar doğrultusunda yerelde ki heyecanı sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

 

MESAJLAR

 

Ersin TATAR: Amerika’dan hayli mutlu bir şekilde yurda dönüyormuşsunuz. Şimdi gözler 15 Kasım’daki törenlere çevrildi. Törenler öncesi son hazırlıkları yerinde kontrol etmekte fayda var.

Ünal ÜSTEL: Kabine değişikliği yok dediniz ama bu konuda kulağımıza farklı şeyler gelmeye başladı son günlerde. Her an kabineden bir tecrübeli bir tecrübesiz isim ile yollar ayrılabilir.

Erhan ARIKLI: Hükümet krizi varmış gibi yapmanızı kimse ciddiye almıyor ise demek ki inandırıcılık konusunda bir sorun yaşıyorsunuz.  Bir siyasetçi için hayli kötü bir nokta.

Fikri ATAOĞLU: Yenilen PM’den sonra gözler MYK ve Genel Sekreterlikte. Bakalım kurultay sonrası nasıl bir yapılaşmaya gideceksiniz ve en önemlisi başkan adayı rakibinize bir görev verecek misiniz?

Ziya ÖZTÜRKLER: Pasaport konusunu Türkiye’nin yardımları ile çözmeniz hayli güzel bir gelişme. Ah bir de şu cezaevi konusunu artık çözseniz de herkes derin bir nefes alsa.

Dursun OĞUZ: Daha yaz günlerinin sıcakları devam ederken yazlık sebze ve meyve fiyatlarının bu kadar pahalı olması tüketicileri kara kara düşündürüyor. Bu konuda bir denge çalışması yapılması kaçınılmaz gibi.

Ali ŞAN OŞAN: Şu telefonlara bakmama konusunda şikâyetler artık ülke sınırlarını aşmış durumda. Tamam, sizi de anlıyoruz ama bu konuya bir çare bulmak gerekiyor sanırsak.

Zeki ÇELER: Yani UBP’den aday olsanız peşinizde bu kadar UBP’li göreceğinizi sanmıyoruz. Derin ve sessiz bir şekilde UBP’nin önde gelen isimleri ile görüşmelere devam ediyorsunuz. Bence doğru strateji geliştirmişsiniz.

Halis ÜRESİN: Son günlerde hem büyük ihaleleri takip ediyorsunuz hem de yaklaşan kızınızın düğünü öncesi davetiye dağıtmaya devam ediyorsunuz.  Bu aralar yorgun savaşçı gibisiniz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar