Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Zor dostum, bu işler zor

Zor dostum, bu işler zor

1999 Marmara Depremine Yalova’da yakalandım. Evimiz yıkılmadı ama deprem anı evden çıkmak için verdiğimiz mücadele hala daha gözlerimin önünden gitmez.

Sonrasında yaşananlar ise tam bir kabus gibiydi. Bir yıla yakın çadır ve konteynerlerde yaşamak zorunda kaldık. Hiçbir şey eskisi gibi olmadı, olmadı.

Kaybedilenler, evleri yıkılanlar, mahvolmuş bir şehir vardı artık ve enkazlar da yaşamayı öğrenmek. Çok uzun bir süren travma bizler için. Yıllar geçse de atlatmak hiç kolay olmadı.

Halen en ufak bir sarsıntıda korkmamızın nedeni de belki de bu yaşadıklarımızdı.

1999 Marmara Depremi, 2002 Düzce Depremi, 2005 Pakistan Depremi olduğunda oradaydım. Depremden sonra neler olduğunu her halde bu ülkede kimse benim kadar iyi bilmez.

Son yüzyılın en büyük felaketi Kahramanmaraş Depreminde de ilk gidenler arasında yer aldım. Bu deprem daha önce gördüğüm depremlerin hiçbirine benzemiyordu. Çünkü o kadar büyüktü ve o kadar yıkıcıydı ki taş üstünde taş bırakmadı. Üstelik bu depremin yıkıcılık alanı diğerlerinin neredeyse on katı büyüklüğünde bir alanda meydana gelmişti.

Şimdi yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz milletçe. Kayıplarımıza üzülüyor geride kalanların ayakta kalabilmesi adına elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz.

Ne yaparsak yapalım hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı artık kesin. Bunu tecrübelerime dayanarak söylüyorum size.

Ha hayat gene devam edecek. Bir iki ay sonra denize gireceğiz, düğünlere koşacağız, eğlenmeye başlayacağız. Ama hep bir yarımız eksik olacak.

Kayıpları olanlar için bu süreç çok daha zor. Bu travmayı atlatmak öyle kolay değil. Hep bir yanları buruk kalacak. 10 sene de geçse üstünden o acı hiç kapanmayacak.

1999 Depreminin üzerinden 24 sene geçti.  Sorun bakalım Marmara Depremimi yaşayanlar o travmayı üstlerinden atabilmişler mi?

Bu saydıklarım işin psikolojik yanı. Diğer taraftan işin ekonomik boyutu da var elbette. 100 milyar Dolarlık bir hasar var Türkiye’mizde. Ekonomik olarak toparlanması için en az 5-6 sene ister. Arada başka kriz ve afetler olmazsa eğer.

Zaten pandemiden ötürü dünya derin bir yara almıştı. Tüm dünya gibi Türkiye’de bizde payımıza düşeni aldık elbette.

Şimdi hazırlıklı olmakta fayda var. Bu yaşanan deprem felaketinin elbette sosyolojik ve ekonomik etkileri olacak.

Ve hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak…

MESAJLAR

Ersin TATAR: Son dönemde kriz anında oluşturulan komitelerin ziyadesi ile işe yaradığını söylemek lazım. Bu tür anlarda devletin koordine olmasının gerekliliği bir kez daha ortaya çıktı.

Metin FEYZİOĞLU: Türkiye’den gelen depremzedelere yardımlar konusunda büyük bir uğraş veriyorsunuz. Bu konuda emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Ha bir de geçenlerde kılıç hediye etmişler size, merak ettik nasıl bir şey diye.

Zorlu TOPALOĞLU: Güvenlik Kuvvetler Arama Kurtarma Ekibi son depremde gerçekten iyi ki varlar dedirtti. Çoğu kimse bu ekibin varlığından bile haberdar değildi. Hepsini yürekten kutluyoruz.

Ünal ÜSTEL: Bu akşam huysuz ihtiyar ile bir araya gelecekmişsiniz. Çok selamlarımızı iletin kendisine. Migreni geçmiş mi?  Umarız sağlığı sıhhati yerindedir. Çok selamlarımızı iletin lütfen kendisine.

Erhan ARIKLI: Şu biletler konusunda attığınız adımlar ziyadesi ile memnun etti. Gerçekten emeğinize yüreğinize sağlık. Umarız yaz sezonu öncesi diğer yolcular için de bilet fiyatları düşer.

Fırat ATASER: Bölgenizde yanmayan sokak lambası kalmamış. Bu yönde çok sayıda teşekkür mesajları alıyoruz. Ayrıca Lapta Marina konusunda da hayli yol aldığınızı sevinerek öğrendik.

Halil KASIM: İşe bölgedeki çocuk parklarından başladığınızı memnuniyetle öğrendik. Tüm çocuk parklarını yenileyerek başlamışsınız. Çocuklar geleceğimizdir.

Emrah YEŞİLIRMAK: Pek muhterem babanız hakkın rahmetine kavuşmuş. Merhuma Allah’tan rahmet geride kalanlara sabırlar diliyoruz, başınız sağ olsun.

Cafer GÜRCAFER: Deprem Üst Kurulu oluşmasında destek ve katkılarınız son derece önemli. İnşallah biran önce yapı denetimi konusunda hızlı davranılır ve gerekli tedbirler biran önce alınır.

Hakan TÖREHAN: Miracle Değirmenlik Spor Kulübü'nün Süper Lig'ten ihraç edilmesine karar verilmesinden sonra pek çok kulüp sizin oyuncuları almak istemiş ama sizde satılık oyuncu yokmuş ve kimseyi bir yere bırakmayacakmışsınız.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar