Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Dr. FAİZ SUCUOĞLU Kimdir ?

Dr. FAİZ SUCUOĞLU Kimdir ?

1961 yılında Baf’ın Poli kasabasında doğdu. Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun olduktan sonra Alman Hükümeti’nin verdiği bursla Almanya’da Tıp eğitimine başladı. Tıp eğitiminin son iki yılını İstanbul Çapa Tıp Fakültesinde tamamlayarak, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma  Hastahanesi’nde, Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptı.

 İhtisas döneminde, Almanya’dan aldığı burslarla çeşitli hastahanelerde çalıştı. Zeynep Kamil Hastanesinde ihtisasını tamamladı. İstanbul’a dönüşünde bir süre Başasistan olarak, Zeynep Kamil  Kadın ve Çocuk  Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastahanesi’nde  çalıştı. 1993 yılında KKTC’ye döndü. Askerlik hizmetinin ardından 19 yıldan beridir kendi özel kliniğinde çalışmaktadır.

Nisan 2011 tarihinden 28 Temmuz 2013 tarihine kadar Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçe Başkanlığını yapmıştır.28 Temmuz 2013 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili olarak Parlementoya girmiştir. 15 Temmuz 2015 tarihinde kurulan, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler – Ulusal Birlik Partisi Koalisyon Hükümetinde Turizm Bakanı olarak görev aldı. 16 Nisan 2016 tarihinde kurulan, Ulusal Birlik Partisi - Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde, Sağlık Bakanı olarak görev aldı.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde, UBP Lefkoşa Milletekili seçilmiştir. Sayıştay Komitesi ile İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanlıkları  ve Çevre Komitesinde,  komite üyesi olarak görev yaptı.  22 Mayıs 2019 tarihinde kurulan, Ulusal Birlik Partisi – Halkın Partisi Koalisyon Hükümetinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev aldı. Bu görevi 9 Aralık 2020 tarihinde sona erdi. 31 Ekim 2021 tarihinde UBP Parti Başkanlığına seçilidi. 5 Kasım 2021 tarihinde kurulan UBP-DP Koalisyon Hükümetinde, Başbakan olarak görev aldı. 

23 Ocak 2022 tarihinde Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekli seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde and içerek, 21 Şubat 2022 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon  Hükümetinde de yine Başbakan olarak görev aldı.

25 Nisan 2022 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümetinde de bu  görevini devam ettirdi. Başbakanlık görevi 12 Mayıs 2022 tarihinde sona erdi. 7 Eylül 2022 tarihinde parti başkanlığı görevinden istifa etti. Görevini Milletvekili olarak devam ettirmektedir.

İngilizce ve  çok iyi derecede Almanca bilir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar