Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Dr. SERHAT AKPINAR kimdir ?

Dr. SERHAT AKPINAR kimdir ?

1 Şubat 1964 yılında Lefkkoşa’da doğdu. Gime Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yönetim Kurulu Başkanıdır. Uluslararası yüksek öğretimde en iyi uzmanlar arasında olmasının yanında kariyeri boyunca, yüksek öğrenim ve kültürlerarası ilişkileri ilerletme konusundaki katkıları ve başarıları nedeniyle çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum tarafından ödüllendirilmiştir.

        Lisans ve yüksek lisans eğitimini İngiltere'de İşletme üzerine tamamladı.Uluslararası Pazarlama konusunda ve Galileo College / Harvard University Extension School'dan Yüksek Öğrenim Liderliği ve Yönetimi konusunda uzmanlaştı Eğitimi sırasında Tel Aviv Üniversitesi, Hayfa Üniversitesi, Kudüs İbrani Üniversitesi ve Weizmann Enstitüsü'nde eğitim aldı.

        Sivil toplumun aktif bir üyesi olan Dr. Akpinar, DMW Diplomats International Board'a atanmıştır ve ardından dünya çapında Başkan Yardımcısı ve DMW Kıbrıs'ın Başkanı olmuştur. Kıbrıs Çocuk Vakfı'mn Başkanı olarak görev yapmakta, çocuk hakları konusunda çalışmakta, burslar yoluyla çocuklara fırsatlar yaratmaktadır. 2019 yılında Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi Kuzey Kıbrıs Direktörü olmasının yanında aynı zamanda ECBE'nin (Avrupa Yüksek Öğrenim Konseyi) bölge müdürü olarak görev yaptı.

        BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin savunucusu olarak Girne Amerikan Üniversitesi'ni BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne üye yapmasının yanında Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusunda farkındalığı artırmak için düzenli olarak uluslararası ve ulusal etkinliklere katılmaktadır.

Flüt ve gitar çalmak, sualtı araştırmaları ve tüplü dalış gibi hobilere sahiptir. Ayrıca motosikletlere ve doğal yaşam fotoğrafçılığına da büyük bir tutkusu vardır.

        23 ocak 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Parti Girne Milletvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde yemin ederek Milletvekilliği görevine başladı.

 İniglizce bilir.

                               Evli ve iki kız çocuk babasıdır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar