Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

ERKUT ŞAHALİ Kimdir ?

ERKUT ŞAHALİ Kimdir ?

1973 yılında doğdu. Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji’nden mezun oldu. 1995 yılında Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nden Halkla İlişkiler Uzmanı olarak mezun oldu. Marmara Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler, İstanbul Üniversitesi’nde Avrupa Birliği’nin Sosyo Kültürel Yapısı konularında, Lisansüstü eğitime devam etti. British Council bursuyla gittiği Manchester Üniversitesi’nde, İnsan Kaynakları Yönetimi konusunda uzmanlık eğitimi aldı.

Üniversite Temsilciler Konseyi’nde Yürütme Kurulu Üyesi ve bir dönem de Genel Sekreter olarak görev yaptı. MAGEM ve Mağusa Suriçi Derneği kurucularındandır. Avrupa Konseyi’nin düzenlediği Kıbrıs- Avrupa Formu adlı genç liderler programında, oluşturucu üye olarak yer aldı. ABD ve Fransa Dışişleri Bakanlıkları’nın düzenledikleri, Uluslararası Liderlik Programlarına davetli olarak katılarak bu ülkelerde, “Kamu Yönetiminde Şeffaflık, Hesap Verebilirlik, Koordinasyon ve Yerel Yönetimler” konularında çeşitli inceleme ve temaslarda bulundu.

Yenidüzen Gazetesi’nde “Başka Açı” adlı sütunda köşe yazıları yayımladı.  CTP-BG Gençlik Örgütü’nün 3.Genel Başkanı olarak görev yaptı. Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü yaptı. CTP Mağusa  İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. Dışilişkiler Sekreteri ve Halkla İlişkiler ve İnsan Kaynakları Sekreteri ve Örgüt Sekreteri olarak,  üç  dönem CTP-BG MYK Üyeliğinde bulundu. 1997 yılından 2013 yılına kadar Gazi Mağusa Belediyesi’nde Müdür Muavini olarak görev yaptı.

28  Temmuz  2013,  Milletvekilliği Erken Genel  Seçimlerinde, CTP-BG’den Gazi Mağusa Milletvekili seçildi. 19 Ekim 2015 tarihinde CTP-BG – UBP Koalisyon Hükümetinde Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı olarak görev aldı. 16 Nisan 2016 tarihine kadar bu görevi yürüttü. Halen CTP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Örgüt Sekreteridir.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde, CTP Gazi Mağusa Milletvekili seçildi. 2 Şubat 2018 tarihinde kurulan CTP-HP-TDP-DP  Koalisyon Hükümetinde, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı. 22 Mayıs 2019 tarihine kadar görevini sürdürdü. 9 Mayıs 2019’da hükümetin bozulmasıyla bakanlık görevinden ayrıldı. Cumhuriyet Meclisi’nde Sürekli ve Geçici – Özel (Ad-Hoc) Komitelerde Üye ya da Başkan Vekili olarak görev aldı.

23 Ocak 2022 Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Milletvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde and içerek göreve başladı.

İngilizce ve Fransızca bilir.

Evli ve bir çocuk babasıdır.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar