Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

FAZİLET ÖZDENEFE Kimdir ?

FAZİLET ÖZDENEFE Kimdir ?

1980 yılında doğdu. Lise öğrenimini Türk Maarif Koleji’nde tamamlayan Özdenefe, 1997 yılında British Council tarafından verilen “Chevening” bursu ile İngiltere’de Hukuk eğitimine başlamış ve 2001 yılında Warwick Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

2001-2002 yılları arasında avukatlık stajını tamamlayarak, 2002 yılından itibaren Girne’de kendi Hukuk Bürosunda Avukatlık mesleğini icra etmeye başlayan Özdenefe, 2002-2003 yıllarında AB Hukuku üzerine çeşitli eğitim programlarına katılmış, 2004 Annan Planı Referandumu öncesinde kurulan Hukuk Çalışma Komitelerinde de yer almıştır.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Meclisi, Merkez Yönetim Kurulu, Kadın Örgütü Merkez Yönetim Kurulu, Girne Kadın Örgütü ve İlçe Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiş, Sosyalist Enternasyonal, Avrupa Sosyalist Partisi ve Dünya İlerici İttifakı toplantılarında CTP’yi temsil etmiştir. Avrupa Konseyi tarafından organize edilen “Avrupa Kıbrıs Formu” isimli iki toplumlu projede 2008-2011 yılları arasında yer almış, 2016 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı himayesinde Avrupalı genç siyasilerin katılımıyla gerçekleşen Avrupa bölge projesinde “Güncel Sosyal, Siyasi ve Ekonomik Meseleler” üzerine ABD’de çeşitli incelemeler ve temaslarda bulunmuştur.

28 Temmuz 2013 ve 7 Ocak 2018 Erken Genel seçimlerinde, CTP Girne Milletvekili olarak Meclise seçilmiştir. 2014 yılında Ceza Yasası’nda yapılan değişikliklerden sonra Cinsel Suçlar, Nefret Suçları ve Kadınlar, Kız Çocukları ve LGBT’lere karşı ayrımcılığın önlenmesi ile ilgili mevzuatın Commonwealth ülkelerinde yeniden oluşturulması amacıyla, Uluslararası Sivil Toplum Örgütleri tarafından oluşturulan Equality & Justice Alliance’ın uzman ekibinde yer almıştır. Bu çerçevede çeşitli toplantılara katılmış, 2019 yılında Singapur’da gerçekleştirilen mevzuat değişikliği ve çalışma gruplarında yer almıştır.

Cumhuriyet Meclisi’nde çeşitli komitelerde yer alan Özdenefe, Meclis Divanında da Partisini temsil etmiştir. Ayrıca Grup Başkan vekilliği  de yapmıştır.

23 Ocak 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi Girne Milletvekili seçilmiştir. 7 Şubat 2022 tarihinde and içerek göreve başlamıştır. 7 Mart 2022 tarihinde Genel Kurulda yapılan oylamada ilk kadın Meclis Başkan Yardımcısı olarak seçilmiştir.

Bir çocuk annesi olan Özdenefe, iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca bilmektedir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar