Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

FİKRİ ATAOĞLU Kimdir ?

FİKRİ ATAOĞLU Kimdir ?

 1964 yılında Avtepe’de doğdu. İlk, Orta ve Lise Eğitimini Gazimağusa’da tamamladı. İşletme mezunudur. Berna Ltd. Benzin İstasyonu, Ataoğlu Oksijen Sanayi ve Pet-Mak Ltd. Şirketlerini kurdu ve direktörlüklerini yaptı. Girne Amerikan Üniversitesi’nde Amatör Yat Kaptanlığı Eğitimi aldı. Gazimağusa Tekvando Asbaşkanlığı görevini yaptı. Kıbrıs Türk Benzinciler Birliği ve Mağusa Denizciler Birliği Yönetim Kurulu üyesidir.

1992 yılından itibaren Demokrat Parti’de çeşitli görevlerde yer aldı. 2006 yılından itibaren Gazimağusa İlçe Başkanlığını’da yürütmektedir.

          28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde, Demokrat Parti Gazimağusa Milletvekili seçildi. Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite’sinde, Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nde, Sayıştay Komitesi’nde, Aile (Evlenme ve Boşanma) (Değişiklik) Yasa Önerisini Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Ad-Hoc) Komitesi’nde görev yaptı. 16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde Turizm ve Çevre Bakanı olarak görev aldı.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde, DP Gazimağusa Milletvekili olarak yeniden seçildi.  2 Şubat 2018 tarihinde kurulan CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümetinde yeniden Turizm ve Çevre  Bakanı olarak görev aldı. Bu görevi 22 Mayıs 2019 tarihinde sona erdi. 30 Kasım 2019 tarihinde yapılan ve tek aday olduğu 11. Demokrat Parti Kurultay’ında Parti Başkanı oldu.

 9 Aralık 2020 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümetinde, Turizm ve Çevre Bakanı olarak görev aldı.

5 Kasım 2021 tarihinde kurulan UBP-DP Koalisyon Hükümetinde yine Turizm ve Çevre Bakanı olarak görev aldı. 9 Kasım 2021 tarihinde Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Çevre Bakanı olarak değişti.

23 Ocak 2022 Mileltvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Parti Gazimağusa Milletvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde and içerek göreve başladı.

Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Çevre Bakanı olarak Bakanlık görevi 21 Şubat 2022 tarihinde sona erdi. Yine aynı tarihte kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı olarak görev aldı.

25 Nisan 2022 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümetinde de bu  görevi devam etti. 12 Mayıs 2022 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümetinde de yine  Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı olarak görev aldı.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Rumca ve İngilizce bilir.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar