Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

FİKRİ TOROS Kimdir ?

FİKRİ TOROS Kimdir ?

1962 yılında Lefkoşa’da dünyaya geldi. Kuzey Kıbrıs’ın en köklü özel sektör kuruluşlarından Toros Şirketler Grubu sahiplerindendir. İngiltere’de yatılı lise eğitimi ve Salford Üniversitesi’nde İşletme tahsilinden sonra adaya döndü ve aile şirketinde görev alarak kurumsallaşmasında önemli rol oynadı. Genç İşadamları Derneği, Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı ve Barış Vakfı kurucuları arasındadır. SOS Çocuk Köyü Derneği Yönetim Kurulu da dahil olmak üzere çok sayıda sosyal projede gönüllü olarak çalıştı. Birçok dönemde, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Meclisi’nde görevler üstlendi. Görevlerinin yanısıra, Kıbrıs çözüm süreçlerine katkı koymak için oluşturulan iki toplumlu çeşitli sivil insiyatiflerinde yer aldı.

Mart 2014’de Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanlığına seçilerek, birçok sosyal ve ekonomik politikalara önemli katkılar yaptı.  İki dönem seçildiği Başkanlığı boyunca, Türkiye, İslam Ülkeleri ve Avrupa Birliği kurumları nezdinde özelde iş dünyamız, genelde ise toplumumuz adına ilişki ağları kurdu.  Görevi esnasında çözüm müzakerelerine de önemli katkıları oldu. Toros, Kıbrıs’ta iki toplum arasında sosyal ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik projeleriyle de tanınmaktadır. Kamuoyunda müziğe olan ilgisi ile de bilindiğinden, sosyal amaçlı projeler yararına birçok destek konserleri verdi veya organize etti.

7 Ocak  2018 Erken Genel Seçimlerde Cumhuriyetçi Türk Partisi Girne Milletvekili seçildi.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanlığı görevini yürüttü.  Avrupa Birliği Uyum Komitesi üyesi ve Avrupa Parlamentosu nezdinde, diplomatik kulis grubu üyesi olarak da görev yaptı.

          23 Ocak 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi Girne Milletvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde and içerek göreve başladı.

Çok iyi derecede İngilizce bilir.

İki çocuk babasıdır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar