Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

İZLEM GÜRÇAĞ ALTUĞRA Kimdir ?

İZLEM GÜRÇAĞ ALTUĞRA Kimdir ?

1972 yılında Limasol’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Biyolog ünvanı ile mezun oldu. KKTC’ye dönüşünde Lefkoşa Dr.Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi’nde, Biyolog olarak göreve başladı. Girne Dr.Akçiçek Hastahanesi ve Dr. Burhan Nalbatoğlu Devlet Hastahanelerinde, on yıl boyunca Biyoloğ olarak hizmet verdi.

2008 yılında Devlet Hastahanesi’nden ayrılarak, LAMEL adı altında kendi özel Tıbbi Tahlil Laboratuvarını açtı. Girne Beşparmak Lions klübünde üye, yönetim kurulu üyesi ve Başkan olarak hizmet verdi. UBP kadın kolları yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

28 Temmuz 2013 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Girne Milletvekili seçildi. 2015 yılında Girne İlçe Başkanı seçildi ve Girne İlçesi ilk kadın İlçe Başkanı oldu. Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanlığını yürüttü. Cumhuriyet Meclisi’nde İdare Amiri olarak görev yaptı.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde yeniden, Ulusal Birlik Partisinden Girne Milletvekili seçildi. Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkan Vekilliği görevine getirildi. 2021 Parlamentolar arası KKTC- TC Dostluk Grubu Başkanlığı görevine getirildi.

23 Şubat 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde and içerek göreve başladı.

12 Mayıs 2022 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümetinde Sağlık Bakanı olarak görev aldı.

İngilizce bilmektededir. Evli ve iki çocuk annesidir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar