Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

JALE REFİK ROGERS Kimdir ?

JALE REFİK ROGERS Kimdir ?

1977 yılında Lefkoşa’da doğdu.  Türk Maarif Koleji’nden mezun olduktan sonra, Fulbright bursu ile gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde University of Maine, Orono’da Biyokimya üzerine lisans eğitimini tamamladı.  Harvard Tıp Fakültesi’nde Araştırma Asistanı olarak görev yaptı.  Memorial Sloan Kettering Kanser Hastanesi ve Cornell Tıp Fakültesi ortak programında,  altı yıl araştırma görevlisi olarak çalışarak  Moleküler Genetik üzerine Doktora eğitimini tamamladı. Post-Doktora araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra, 2007 yılında Kıbrıs’a döndü.  Yakın Doğu Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent Doktor olarak göreve başladı ve Eczacılık Fakültesinin kuruluşunda, kurucu öğretim görevlisi olarak yer aldı. 2010 yılında Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Moleküler Genetik Laboratuvarı’nı kurdu ve milletvekili seçilene dek aynı merkezde Laboratuvar Sorumlusu olarak görevine devam etti.  Kıbrıs Türk İnsan Hakları Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliği ve Ulusal Kanser Danışma Kurulu üyeliği yaptı.

Halkın Partisi kurucu üyesidir ve 2020-2021 yılları arasında Genel Sekreterlik görevini yürütmüştür.  Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Sağlık Teknik Komitesi üyesidir.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Halkın Partisinden Girne Milletvekili seçildi. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Üyesi ve Çevre Komitesi Üyesi görevlerine getirildi.

23 Ocak 2022 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Halkın Partisi Girne Milletvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde and içerek göreve başladı.

Çok iyi derecede İngilizce bilir. 

Evli ve iki çocuk annesidir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar