Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

OĞUZHAN HASİPOĞLU Kimdir ?

OĞUZHAN HASİPOĞLU Kimdir ?

1974 yılında Gazimağusa’da doğdu. Gazimağusa Türk Maarif Kolejinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra, Deniz ve Devletler Hukuku üzerine İngiltere’de Southampton Üniversitesinde yüksek lisans yaptı.

1999-2001 yılları arasında İstanbul Barosuna kayıtlı avukat olarak İstanbul’da avukatlık yaptı. Daha sonra Girne’de kendi hukuk bürosunu açtı.

Kıbrıs Müzakere süreclerinde şu görevlerde bulundu;  Annan Planı Müzakere sürecinde  Deniz Hukuku Teknik Komite Üyesi (2003-2004); Altı başlıktan sorumlu Müzakere Heyeti Üyesi  ve hukuk danışmanı (2010-2015); ve Kıbrıs Müzakereleri Mülkiyet Komitesi Üyesi (2015), 2012-2014  yılları arasında BM Genel Sekreteri himayelerinde gerçekleştirilen Cenevre, New York ve Green Tree zirvelerine katıldı. 2017 yılında İsviçre’nin Cenevre ve Crans Montana şehirlerinde  gerçekleşen Kıbrıs Müzakerelerine UBP temsilcisi olarak katıldı.

2016 yılında, UBP’nin Avrupa Muhafazakar ve Reformist Siyasi Grubuna (ECR) katılımı için heyet içerisinde yer alarak sunum gerçekleştirdi. Ayrıca UBP Dış İlişkiler sorumlusu olarak Kıbrıs Türk Siyasi Partileri ile Rum Siyasi Partilerinin Kıbrıs konusunda, her ay gerçekleştirdikleri ara bölgedeki toplantılara katılmaktadır. DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu üyesi olarak görev yaptı.(2017)

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili seçildi. Cumhuriyet Meclisi’nde Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesinde Başkanlık yaptı. Halen Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi ile  Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komitesinde Üye olarak görev yapmaltadır.

Ayrıca Dördüncü Yasama Yılında, Divan Katipliğine seçildi. Cumhuriyet Meclisi Dışilişkiler faaliyetlerinde, Avrupa Parlamentosu heyet üyesidir.UBP Genel Sekreterliği görevini yürüttü.

23 Ocak 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde and içerek göreve başladı. 21 Şubat 2022 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev aldı. 9 Mart 2022 tarihinde bakanlık görevi sona erdi. Görevini Milletvekili olarak devam ettirmektedir.

İngilizce bilir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar