Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

RESMİYE CANALTAY kimdir ?

RESMİYE CANALTAY kimdir ?

1961 Yılında Gazimağusa’da doğdu. İlkokulu Ankara’da okudu. Namık Kemal Lisesi mezunu olup işletme alanında, Üniversite eğitimi gördü. DAÜ iletişim Fakültesi’nde iletişim alanında master yaptı. Küçük yaşlardan itibaren UBP’nin içinde aktif bir şekilde bulundu. Dört dönem, UBP Gazimağusa Kadın Kolları Başkanlığı yaptı. Bir dönem İlçe Başkanlığı yaptı. İki dönem ise Parti Meclisi üyeliğine seçildi. Uzun yıllar iş kadını olarak, turizm alanında faaliyet gösterdi. Bir dönem Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanlığı yaptı. Başta Anavatan Türkiye olmak üzere İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Azarbeycan gibi ülkelerde turizm fuarları ve çeşitli seminerlere katıldı. Gazimağusa’nın bir marka kent olması için uğraş vermekte olup, “Antik Mağusa Vakfı’nın” üyesi ve kurucu Başkanıdır. Kıbrıs Türk Halkı’nın değerlerinin anlatılması amacını güden ve haftalık olarak yayınlanan “Bizden Hikayeler” adlı televizyon programının hazırlayıcısı ve sunucusudur. “Mağusa Plus ve North Cyprus UK” gazetelerinde aylık köşe yazıları yayınlanmaktadır. KPKD Otello çok sesli korosunda, korist olup tek yıldızlı dalgıçtır.

7 Ocak 2018 tarihinde yapılan Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde UBP Gazimağusa Milletvekili olarak seçilmiştir. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi ile Kültür Varlıklarını Koruma Komitesi üyeliği yaptı.

20 Şubat 2021 tarihinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 5 Kasım 2021 tarihinde kurulan UBP-DP Koalisyon Hükümetinde de Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 21 Şubat 2022 tarihine kadar bakanlık görevini yürüttü.

23 Ocak 2022 milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Mileltvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde and içerek göreve başladı.

İngilizce bilmektedir.

Evli ve iki çocuk annesidir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar