Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Çeler hızlı başladı, Kudret Hoca Muhalefette tek başına

Çeler hızlı başladı, Kudret Hoca Muhalefette tek başına

Ülke gündeminde Sahte Reçete, Sahte Diploma skandalları ile gündem meşgul iken siyasette Kurultay hesapları var. TDP kurultayını yaptı, YDP ertelendi ama önümüzdeki ay onların da kurultayı var.

Ve tabi ki herkesin beklediği UBP Kurultayı içinde takvim işliyor. Öyle yada böyle 2024 yılı içinde UBP’lilerin sandık başına gitmesi kesin.

Gündemin ışık hızı ile değiştiği KKTC’de geçen hafta TDP’de kurultay vardı. Kurultay ile TDP-TKP birleşmesi de sonuçlanmış oldu.

Aynı kökene sahip iki parti sonunda birleşti ve bu birleşmenin sonucunda nur topu gibi bir başkan ile yeni yönetimle TDP yoluna devam edecek. Yeni TDP’nin ilk genel başkanı Zeki Çeler oldu.

Zeki, adının tüm ağırlığını taşıyabilen, yeni nesil siyasetçilerimizden. Milletvekili, sonra bakan ve en son kıl payı kaçan Girne Belediye Başkanlığı seçimleri.

TDP’nin oylarını patlattı son seçimde Girne’de. Aslında bu oylar partiye değil Zeki’ye verildi. Demek ki istenince TDP halktan oy alabiliyor. Tıpkı Lefkoşa’da olduğu gibi.

TDP’nin yeni yüzleri de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Örneğin  uzun yıllar Çalışma Bakanlığında görev yapmış en son müsteşarlık kademesine kadar çıkmış bir Erman Yaylalı, TDP’nin yeni dönemde vitrinde olacak olan isimlerden sadece bir tanesi.

TDP’nin politikalarında da yeni dönemde bazı önemli isimlerin görev alacağını bizzat Zeki Çeler açıkladı. Tarım Politikalarında Raşit Pertev, Ekonomi Politikalarında Mehmet Saydam.

Kısacası TDP yeni dönemde yeniden mecliste olabilme potansiyelini Zeki Çeler ile zorlayacak gibi gözüküyor.

Bir diğer hareketlenme Halkın Partisinde yaşanıyor. Partisinde tek başına da kalmış görüntüsüne rağmen Kudret Özersay tek başına ana muhalefetin yapamadığı muhalefeti sergiliyor.

Ve her geçen gün Hoca’ya duyulan ilgi artıyor. Ancak Kudret Hoca’nın geçmişte yaptığı hatalar, eski kadronun etrafında olmamış olması ve tek başına hareket ediyor görüntüsü Hoca’nın en büyük handikabı.

Ana muhalefet CTP’nin tek bir galesi var. O da biran öne Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tufan Hoca’yı Saraya göndermek. Bunun dışında CTP’nin bir motivasyonu yok. Hal böyle olunca da muhalefet görevini meclis dışında kalan Kudret Hoca’ya kaptırmış durumdalar.

DP’de de sular durulmuyor. Her ne kadar “şimdilik” bir sessizlik hakim olsa da çok yakında DP’de sıcak gelişmelerin yaşanacağına bahse varım.

Kısacası siyasette durumlar böyle. Ülke gündeminin hızla değiştiği KKTC’de halkın aklı epey karışık. Olası bir erken seçimde hesaplarda karışabilir. Bizden söylemesi….

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar