Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Mehmet Dağman

Mehmet Dağman

Mail: mehmet.dagman@kibristurk.com

Pile-Yiğitler Yolu ve kararlılık

Pile-Yiğitler Yolu ve kararlılık

Sıcak gündemi teşkil eden bu yolun Ada’da var olan gerçekler ve Kıbrıs Türk Mücadele Tarihi temelinde incelenmesi ve bir kez daha ders alınması temelinde bizlere ve bize bakış açılarının ne kadar insani çizgide olmadığını göstermesi açısından da son derece önemlidir.

“Kopartılan yaygara, çıkartılan şamata ne için ve niye?” diye kendimize ve dünyaya bir soralım bakalım doğru dürüst bir cevap alabilecek miyiz?

Barış kuruluşları, insan hakları, temel insani değerler ve sosyal ihtiyaçlar bağlamında olaya baktığımız zaman, Rumların ve BMBG’nin tümünün de sınıfta kaldıklarını görüyoruz.

Bu yolun askeri bir tehdit içermediğini, hiçbir askeri imkan ve kabiliyeti bünyesinde barındırmadığını, insanlık için, insan olmanın değeri, ederi ve gereği için, ayrıca içinde insan sevgisi olan herkes için ve her milet için bunun zaruri bir ihtiyaç olduğu, akıl-mantık temelinde de lojistik ve sağlık gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik sivil bir proje olduğu güpegündüz ortadadır.

Hal böyle olunca, bu Ada üzerinde sürekli olarak Kıbrıs Türkü aleyhine ve hayasızca yapılan saldırı ve engellemelerin tek bir nedeni vardır: Türk’e hayat hakkı tanımama, insan yerine koymama ve her ortamda yok saymak ve “eşit haklar” prensibinden çok uzakta, tek yanlı ve sübjektif yaklaşımlar ile kendilerini Ada’nın tek sahibi görme arzularının yansımaları olarak zuhur etmektedir.

Rumlar da, üstelik ara bölgede yollar yaptılar. Üniversite, sinema, tiyatro yaptılar. Ne için? Kimin için? Hangi ihtiyacı karşılamak için yaptılar?

Pile Türkü için de aynı ihtiyaca yönelik olarak basit bir ulaşım yolu ki, büyük bir bölümü (8 km’ye yakını) Kıbrıs Türk tarafı topraklarındadır.

30 yıldır müzakere, diplomasi ve görüşmeler yolu ile bu konu defalarca dile getirilmiştir. Yaşanan son gelişmeler ışığında artık bıçak kemiğe dayanmıştır.

Azim, kararlılık ve irade içerisinde, gürültülere aldırmadan bu yolun bitirilmesi ve Pile’nin KKTC ile bağlarının kuvvetlendirilmesi, insani ihtiyaçlarının da bu çerçevede daha etkin sağlanması yoluna gidilmelidir.

Vakit kaybettirmeden yarın ve BMBG’yi beklemeden hemen şimdi iş makinelerimizin egzozlarından dumanlar yükselmelidir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar