Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Mehmet Dağman

Mehmet Dağman

Mail: mehmet.dagman@kibristurk.com

ŞAMATA MİLLİYETÇİLİĞİ

ŞAMATA MİLLİYETÇİLİĞİ

1974 yılında Girne Kalesi’nde bulunan Yunan bayrağının sınır kapılarının açılmasını müteakip 2004 yılında bir Türk tarafından Rum polisine teslim edilen söz konusu bayrağın polis müzesinde muhafaza edildiği ve geçtiğimiz günlerde her nedense RMMO K.’lığına düzenledikleri törenle Rum Polis Müdürü tarafından RMMO Komutanı Korgeneral Zervakis’e teslim edilmiştir. Rum Savunma Bakanı da orada yer almıştır.

Buraya kadar herhangi bir mesele yoktur.

RMMO Komutanı Bay Zervakis’in yaptığı konuşma metninde dikkat çekici ve rahatsız edici içeriklerin olduğu görülmüştür.

Nedir bu hususlar?

Bunların içerisinde en çok dikkat çeken ve tipik Yunan-Rum zihniyetini gösteren konu, Zervakis’in konuşması esnasında “bu Yunan bayrağını bir gün mutlaka tekrar Girne Kalesi’ne dikecekleri” konusudur.

Halen akıl koymadıkları, hayal aleminde yaşadıkları ve tarihi gerçeklerden hiç ders almadıklarını görüyoruz.

Kendi kamuoylarına gerçekleri söylemekten aciz, macera peşinde koştukları adeta şamata milliyetçiliği icra ettiklerini müşahede etmekteyiz.

Olmayacak duaya endaksi dediklerini, kendi halklarını yalan yanlış bilgiler ile kandırdıklarını açıkça görmekteyiz.

Yani, sahip çıkamadıkları bayraklarına bu şekilde anlam yüklemeye çalışmak gayretkeşliğine ve aşağılık kompleksine kapılmaktadırlar.

O kadar yüreğin varsa, o kadar duygulu isen, o zaman sormazlar mı adama, Neden o bayrağı orada bırakıp kaçtınız?

Önce bunun cevabını veriniz de ondan sonra utanç duymadan konuşunuz.

Bizimle hiçbir hususta, hiçbir paylaşımda bulunmadıklarının, 70 yıldır değişmeyen zihniyetlerinin en bariz örnekleridir.

Adanın gerçeklerini ve tarihin yakınlarını biraz idrak etmeye özen gösterseler ve kendi halklarını bu yönde kanalize edip yönlendirmeye çalışmış olsalar, daha iyi ve daha somut sonuçlara ulaşma imkanına belki kavuşmuş olabilecekler.

Akıl, mantık ve gerçekler temelinde hareket etmeye her zaman olduğu gibi şiddetle ihtiyaçları olduğunu düşünmekteyim.

Bu tür hadiseler bizlere birlik-beraberlik içerisinde tek yumruk, tek ses olmamız konusunda önemli doneler ve fırsatlar sunmaktadır.

Bağımsızlığımıza, egemenliğimize, devletimize sahip çıkarak onu yüceltmek ve kuvvetlendirmek için ortak akıl ile hareket edip her türlü eforu harcamamız ülkemizin milli menfaatleri açısından son derece elzemdir.

Saygı ve sevgilerimle, esenlikler dilerim..           

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar